Mindfactory: Sprzedaż CPU AMD trzeci kwartał z rzędu dużo wyższa od Intela

Właśnie otrzymaliśmy najnowsze wyniki sprzedaży procesorów AMD Ryzen oraz Intel Core za ostatni kwartał i po raz kolejny to czerwony zespół może mieć powody do zadowolenia, ponieważ wyszedł z tej bezpośredniej konfrontacji zwycięsko. Wyniki te pochodzą z niemieckiego sklepu MindFactory, który jest największym tego typu sprzedawcą komputerowym u naszych zachodnich sąsiadów. W obliczu problemów Intela, CPU AMD zdominowały sprzedaż trzeci kwartał z rzędu, a sytuacja ta tłumaczona jest w głównej mierze kłopotami Niebieskich z produkcją wystarczającej ilości 14 nm układów 8. i 9. generacji. Nie tylko doprowadziło to do braków magazynowych tych produktów, ale także do zawyżenia cen dostępnych CPU tego producenta, które sprzedawane są często wyraźnie powyżej sugerowanych kwot (choć ostatnio sytuacja zdecydowanie się poprawiła).

CPU AMD zdominowały sprzedaż w największym niemieckim sklepie komputerowym trzeci kwartał z rzędu, a sytuacja ta tłumaczona jest w głównej mierze kłopotami Niebieskich z produkcją wystarczającej ilości 14 nm układów.

Mindfactory: Sprzedaż CPU AMD trzeci kwartał z rzędu wyższa od Intela

I tak, przyglądając się raportowi MindFactory za ubiegły miesiąc zauważymy, że 69% spośród sprzedanych CPU należało do AMD i tylko 31% do Intela, a więc przewaga tych pierwszych wynosi już przeszło 2:1. Jeśli zaś chodzi o konkretne liczby, to AMD sprzedało w niemieckim sklepie ok. 13 000 procesorów, a Intel ok. 6000. Co więcej, w starciu flagowców to Ryzen 7 2700X okazuje się być zdecydowanie popularniejszą opcją niż Core i9-9900K, co tłumaczyć można praktycznie dwukrotnie niższą ceną tego pierwszego. Najczęściej wybieranym procesorem AMD okazał się być 6-rdzeniowy Ryzen 5 2600, z kolei fani Intela wybierali high-endowy układ Core i9-9900K, pomimo jego wysokiej ceny. Jeśli zaś chodzi o przychody, to różnica jest tu już zdecydowanie mniejsza, ponieważ produkty AMD wygenerowały 54% obrotów, a Intela 46%, co wynika z wyższych cen tych drugich.

Trzeba przyznać, że z globalnymi udziałami rzędu 15,8%, czyli najwyższymi od końca 2014 roku, sytuacja AMD na rynku CPU wygląda bardzo dobrze, tym bardziej, że wyniki firmy w tym segmencie regularnie się poprawiają, a w połowie roku otrzymać mamy trzecią generacją Ryzenów, bazującą na 7 nm architekturze Zen 2. Procesory te mogą mocno namieszać na rynku, choć zapewne Intel nie pozostawi tego bez odpowiedzi, ale jego problemy z podażą potrwać mogą niemal do ostatniego kwartału tego roku, co AMD może skrzętnie wykorzystać. Co ciekawie jednak, najnowsza ankieta Steam sugeruje, że Czerwoni nie zwiększają w ostatnim czasie swoich udziałów wśród graczy, ponieważ Intel posiada tu dominującą pozycję i z jego CPU korzysta 82% graczy, a z układów AMD tylko 18% i sytuacja ta wygląda bardzo podobnie od kilku miesięcy. Tłumaczyć można to faktem, że procesory Intela uchodzą powszechnie za wydajniejsze w grach i tutaj AMD ma jeszcze sporo do nadrobienia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mindfactory: Sprzedaż CPU AMD trzeci kwartał z rzędu dużo wyższa od Intela