Minister technologii: TSMC zachowa tajemnice handlowe na Tajwanie

Minister technologii: TSMC zachowa tajemnice handlowe na Tajwanie

Naród Tajwanu powitał nowego ministra nauki i technologii, który podczas swojej pierwszej konferencji prasowej poruszył kluczowe kwestie dotyczące przyszłości TSMC – firmy określanej jako "krzemowa tarcza" wyspy przed chińską agresją.

Jednym z najważniejszych problemów, przed którymi stoi TSMC, jest decyzja o utrzymaniu najbardziej zaawansowanej technologii na Tajwanie lub eksportowaniu jej za granicę, gdy firma rozszerza swoją działalność. Nowy minister nauki i technologii oświadczył, że TSMC będzie kontynuować rozwój, jednocześnie utrzymując swoje najcenniejsze zasoby technologiczne na Tajwanie, blisko swojej korporacyjnej siedziby.

Minister technologii firmy twierdzi, że może ona zrobić dwie rzeczy na raz: rozszerzyć swoją działalność za granicą i chronić swoje tajemnice na Tajwanie.

Nowym ministrem nauki i technologii Tajwanu został Wu Cheng-wen, wykształcony w USA ekspert od chipów. Podczas pierwszej konferencji prasowej, Wu podkreślił, że TSMC – kluczowy gracz w globalnym przemyśle półprzewodnikowym – może rozszerzać swoją działalność za granicą, nie narażając własności intelektualnej. Najbardziej zaawansowane prace badawczo-projektowe pozostaną na Tajwanie.

Wu zaznaczył, że TSMC planuje utrzymać produkcję swoich najbardziej zaawansowanych projektów chipów wyłącznie na Tajwanie, zanim zostaną one wyeksportowane za granicę. "Kiedy TSMC obiecuje zaawansowaną technologię produkcyjną za granicą, nadal buduje ją jako pierwszą na Tajwanie," powiedział Wu, cytowany przez Tom's Hardware. Taka strategia ma na celu wzmocnienie pozycji Tajwanu jako lidera w dziedzinie zaawansowanych technologii półprzewodnikowych i zapewnienie, że wyspa pozostanie kluczowym centrum innowacji w obliczu globalnych wyzwań geopolitycznych.

Nowy minister nauki i technologii Tajwanu, Wu Cheng-wen, objął stanowisko przewodniczącego Krajowej Rady ds. Nauki i Technologii (NSTC). Rada odpowiada za zaspokajanie potrzeb producentów chipów, a TSMC jest największym z nich na wyspie. Wu podkreślił, że choć TSMC rozszerza swoją działalność na cały świat, aby wzmocnić globalny łańcuch dostaw półprzewodników, firma będzie selektywnie wybierać technologie do eksportu, jednocześnie utrzymując produkcję najnowocześniejszych chipów na Tajwanie.

Tradycyjnie TSMC wytwarzało swoje najbardziej zaawansowane produkty na Tajwanie, przenosząc dojrzałe projekty do innych krajów, co stanowiło mniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa. W 2022 roku, gdy TSMC ogłosiło plany przeniesienia niektórych zaawansowanych procesów do fabryk w Arizonie, rząd chiński zasugerował, że Stany Zjednoczone oszukały firmę, aby ukraść jej tajemnice produkcji chipów. Chiński rząd oskarżył USA o próbę osłabienia tajwańskiego przemysłu półprzewodników, co Wu Cheng-wen zdecydowanie odrzucił.

Wu uważa, że ekspansja TSMC przynosi korzyści Tajwanowi, umożliwiając prowadzenie "krzemowej dyplomacji". Tworzenie nowych więzi z krajami, które wcześniej preferowały relacje z Pekinem, wzmacnia międzynarodową pozycję Tajwanu. Wu podkreślił, że TSMC będzie kontynuować rozwój za granicą bez ryzyka utraty kluczowych technologii, zachowując swoją najcenniejszą własność intelektualną na wyspie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Minister technologii: TSMC zachowa tajemnice handlowe na Tajwanie

 0