Młodsi użytkownicy coraz częściej usuwają aplikację Facebooka ze smartfonów

Młodsi użytkownicy coraz częściej usuwają aplikację Facebooka ze smartfonów

Według wyników ankiety przeprowadzonej na 4594 osobach pomiędzy 29 maja a 11 czerwca, 26 procent wszystkich respondentów usunęło aplikację Facebooka ze swoich smartfonów, choć zaledwie 9 procent zdecydowało się pobrać informacje osobiste i sprawdzić ile tak faktycznie portal społecznościowy przechowuje o nich informacji. Spośród osób, które pozostawiły aplikację na swoich urządzeniach, 54 procent zwiększyło ustawienia prywatności, co jest z pewnością pozytywną informacją, a jeszcze lepszą jest fakt, że aż 42% badanych zrobiło sobie kilkutygodniową przerwę od korzystania z platformy.  Ankietę przeprowadziła firma analityczna Pew wśród przedstawicieli amerykańskiego społeczeństwa.

Facebook traci coraz mocniej na popularności. Złą informacją dla Zuckerberga jest z pewnością fakt, że młodzi ludzie, którzy stanowili o sile platformy, rezygnują z aktywności na portalu.

Ankieta ujawnia również, że użytkownicy Facebooka w przedziale wiekowym od 18 do 29 lat są bardziej chętni do rezygnacji z aplikacji Facebooka, jako że niemal połowa (44 procent) usunęła aplikację ze swojego telefonu, niż starsi użytkownicy, spośród których zaledwie 12 procent badanych powyżej 65 lat zdecydowało się na podobny krok. Warto również odnotować, że zaledwie 1 na 3 badanych ze wspomnianej starszej grupy dokonał zmian w ustawieniach prywatności, przy czym spośród młodszych użytkowników, o większą ochronę swoich danych zadbało 64 procent osób. Jeśli chodzi zaś o urlop w korzystaniu z portalu społecznościowego, to nie ma tutaj dużych rozbieżności. Na odpoczynek od Facebooka zdecydowało się 40 procent młodych ludzi oraz 47 procent z najstarszej grupy badanych.

Wyniki przeprowadzonej ankiety są zapewne pokłosiem niedawnego skandalu Cambridge Analityca, którego apogeum przypadło na marzec tego roku. Okazało się wtedy, że dane około 87 milionów użytkowników Facebooka zostały wykorzystane bez ich zgody przez Aleksandra Kogana, amerykańskiego badacza rosyjskiego pochodzenia, który sprzedał dane powiązanej politycznie firmie konsultingowej Cambridge Analityca, która wykorzystała nielegalnie pozyskane informacje, by wzmocnić pozycję Trumpa w wyścigu o fotel prezydencki. Wyniki badań przeprowadzonych rzez Pew przeprowadzone były na porównywalnej liczbie respondentów popierających republikanów i demokratów. Obie strony mają taki sam procent osób nieprzychylnych Facebookowi, co pokazuje, że niezależnie od poglądów, Facebook mocno traci na popularności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Młodsi użytkownicy coraz częściej usuwają aplikację Facebooka ze smartfonów

 0