Mobilne AMD Renoir ograniczone do PCIe 3.0 8x. To oddanie pola Intelowi...

Mobilne AMD Renoir ograniczone do PCIe 3.0 8x. To oddanie pola Intelowi...

Do sieci wyciekł  schemat blokowy platformy AMD Renoir SOC, który udostępniło Igor's Lab, źródło z długą historią wiarygodnych informacji, także nie ma wątpliwości, że informacje są prawdziwe. Schemat blokowy AMD Renoir SoC (dla platformy mobilnej) ujawnia, że ​​dedykowane GPU będą miały dostęp tylko do 8 linii PCIe 3.0, co może być wąskim gardłem przy jednoczesnym zastosowaniu nowych, high-endowych GPU jak RTX 2060 Super i wyżej. Istotne jest, że to ograniczenie nie dotyczy komputerów stacjonarnych AM4 z układami Renoir, co potwierdził Robert Hallock. Prawdopobnie platforma mobilna używa przyciętej wersji SoC, aby zwiększyć efektywność energetyczną i będzie w stanie wykorzystać tylko 8 linii dla dedykowanego GPU, pomimo że desktopowa wersja ma dostęp do 16 linii PCIe 3.0.

W laptopach z GPU do RTX 2060 Super będzie błyszczeć Renoir, jednak przy mocniejszych układach jedynym wyborem będą procesory Intela.

Taka przepustowość jest wystarczająca dla GPU do RTX 2060 Super i może wyjaśniać, dlaczego wszystkie konfiguracje laptopów z AMD Renoir nie wychodzą poza NVIDIA RTX 2060. Wiele osób zastanawiało się, czemu laptopy z układami Intela posiadają mocniejsze układy graficzne na pokładzie. Teraz poznaliśmy odpowiedź. Sytuacja może spowodować, że wielu kupujących nie będzie nawet patrzeć poza układy Intela. Tiger Lake będzie obsługiwać przynajmniej 16 linii, a dodatkowo może oferować częściowe wsparcie dla PCIe 4.0, co z pewnością "niebiescy" będą podkreślać i wykorzystają marketingowo, jako przewagę nad AMD.

AMD Renoir nie będzie w stanie obsługiwać high-endowych procesorów graficznych, takich jak RTX 2070 i mocniejszych, włącznie z Big Navi od AMD, co sprawi, że Intel zachowa koronę sprzętu gamingowego również w przestrzeni mobilnej. Schemat potwierdza wsparcie dla GDDR6 oraz obecność dedykowanych linii dla pamięci masowej, więc podłączenie dysku SSD NVME nie powinno ograniczać grafiki do zaledwie 4 linii PCIe. USB 3.2 gen2 jest również obsługiwany natywnie. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilne AMD Renoir ograniczone do PCIe 3.0 8x. To oddanie pola Intelowi...

 0