Mobilne i stacjonarne procesory Raptor Lake w planach Intela

Mobilne i stacjonarne procesory Raptor Lake w planach Intela

Portal VideoCardz właśnie opublikował plan wydawniczy procesorów Intel, który obejmuje niezapowiedziane jeszcze procesory z serii Raptor Lake. Harmonogram na pewno powstał jakiś czas temu, gdyż zakładał premierę CPU Rocket Lake jeszcze w 2020 roku, a jak wiemy, te zadebiutują dopiero 30 marca, więc mowa tu co najmniej o kwartalnym opóźnieniu. Z grafiki wynika zaś, że Raptor Lake to nazwa kodowa układów, które zastąpią Alder Lake, czyli nadchodzącą 12. generację procesorów Niebieskich. Ta korzystać ma z hybrydowej technologii, łączącej tzw. duże i małe rdzenie, a premiera w tym przypadku spodziewana jest najwcześniej pod koniec bieżącego roku. Z dotychczasowych doniesień wynika zaś, że Raptor Lake będzie w gruncie rzeczy odświeżeniem Alder Lake. Ma to o tyle sens, że będzie to dopiero druga generacja Intela wykorzystująca 10 nm litografię na stacjonarnych platformach. Następne w kolejności CPU Meteor Lake zaliczyć mają przesiadkę na technologię 7 nm SuperFin.

W sieci pojawił się plan wydawniczy procesorów Intel, który obejmuje niezapowiedziane jeszcze procesory z serii Raptor Lake.

Mobilne i stacjonarne procesory Raptor Lake w planach Intela

Warto podkreślić, że ze slajdu wynika, że Intel planuje wypuścić Raptor Lake zarówno dla segmentu komputerów stacjonarnych, jak i mobilnych. Każdy z własnym zestawem funkcji. Mobilne Raptor Lake będą wyposażone w zasilanie DLVR. Ten akronim nie był jeszcze używany przez Intela, ale można przypuszczać, że ma to coś wspólnego z dynamicznym regulatorem obciążenia napięcia. Seria mobilna będzie również obsługiwała pamięć LPDDR5X, co oznacza upgrade w stosunku do LPDDR5 wspieranych przez Alder Lake. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy, że pojawiły się też przecieki o serii Lunar Lake. Wtedy wydawało się, że kryptonim odnosi się do 14. generacji, ale pojawienie się Raptor Lake na horyzoncie sugerowałoby, że Lunar Lake byłoby faktycznie 15. generacją.

Oczywiście możliwe jest, że Intel zmodyfikował swoje plany od czasu wykonania tego slajdu, tym bardziej że najwyraźniej ma on przynajmniej kilka miesięcy. Jak dotąd tylko Rocket Lake zostało przesunięte na 2021 r., ale Alder Lake nadal ma szansę zadebiutować jeszcze w tym roku. Przeciek ten pokazuje także, jak daleko w przyszłość Intel planuje swoje kolejne generacje, gdyż mowa jest tu aż o pięciu niewydanych jeszcze seriach CPU. Warto dodać, że Intel Raptor Lake został po raz pierwszy wspomniany w artykule na Prohardvare we wrześniu ubiegłego roku, gdzie został określony jako ulepszona wersja Alder Lake.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilne i stacjonarne procesory Raptor Lake w planach Intela

 0