Mobilne Ryzeny o 90% szybsze niż Bristol Ridge

Mobilne Ryzeny o 90% szybsze niż Bristol Ridge

W sieci dostrzeżono pierwsze wyniki benchmarków nadchodzących APU Raven Ridge, zbudowanych w oparciu o mikroarchitekturę Zen CPU i Vega GPU. Mobilna rodzina Ryzenów prawdopodobnie zadebiutuje na rynku w przeciągu najbliższych kilku miesięcy, a do tego czasu atmosfera z pewnością będzie podgrzewana tego typu informacjami.

Nowe mobilne procesory AMD, to pierwsza generacja wykorzystująca mikroarchitekturę Zen, która zadebiutowała w marcu tego roku w rozwiązaniach desktopowych. Po raz pierwszy będzie też w takim produkcie wykorzystana architektura Vega, która również dopiero co miała swoją premierę. Jest to ponadto pierwsza generacja mobilnych podzespołów, które AMD wyprodukuje w 14 nm technologii, co ma znacząco poprawić wydajność i efektywność energetyczną, w porównaniu do poprzedniej generacji Bristol Ridge, która wykorzystywała proces technologiczny 28 nm. Próbka możliwości, która została upubliczniona, to wynik mobilnego APU ze średniej półki. Ryzen 5 2500U posiada "tylko" 4 rdzenie i 8 wątków i oznacza to, że ujrzymy również jeszcze mocniejsze wersje mobilnych Ryzenów 7. Podczas majowych zapowiedzi Raven Ridge, AMD ogłosiło, że mobilne Ryzeny dostarczą o 50% większej wydajności CPU i 40% wydajności GPU, zużywając przy tym znacznie mniej energii niż poprzednia generacja.

AMD spełniło swoje obietnice i nowe mobilne Ryzeny biją na głowę ich poprzednią generację, która nie była zbyt popularna na rynku urządzeń przenośnych.

Patrząc na wyniki, które się właśnie ukazały, nie ma wątpliwości, że AMD jest w stanie osiągnąć przedstawione na prezentacji obietnice. Ryzen 5 2500U zdołał osiągnąć wynik 9723 punktów w wielordzeniowym teście Geekbench 4 oraz 3625 punktów w przypadku pojedynczego rdzenia. Dla porównania najszybszy mobilny Bristol Ridge A12 9800B osiągnął mniej niż połowę punktów w teście dla wielu rdzeni oraz ponad 1200 punktów mniej w teście pojedynczego rdzenia. Przekłada się to na 90% wzrost wydajności dla wielu rdzeni oraz 56% poprawy w wydajności jednego rdzenia. Pokazuje to, że zapowiedzi AMD zostały spełnione z nawiązką.

 

Tagi

ryzenamd

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilne Ryzeny o 90% szybsze niż Bristol Ridge

 0