Mobilne układy Vega zarejestrowane w bazie danych benchmarków

Mobilne układy Vega zarejestrowane w bazie danych benchmarków

Teraz, kiedy pierwsze, a zarazem high-endowe karty graficzne z rodziny Radeon RX Vega wylądowały już na sklepowych półkach (choć biorąc pod uwagę dostępność tych produktów, wyrażenie to jest nieco na wyrost), możemy wyczekiwać debiutu mobilnych GPU bazujących na tej architekturze. Najnowsze przecieki zdają się co nieco zdradzać na ich temat.

Zacznijmy od tego, że mobilne grafiki z rodziny Vega dostrzeżono w bazie danych popularnych benchmarków CompuBench i GFXBench. Warto mieć też na uwadze, że mobilna Vega 10 nie jest tym samym GPU co zastosowane w stacjonarnych kartach AMD. Co więcej, przecieki wskazują na dość dziwne nazewnictwo tych układów. W przypadku Ryzena 7 2700U, którego dostrzeżono w CompuBench, odnotowano bowiem układ graficzny Radeon Vega 10 Mobile z 8 jednostkami obliczeniowymi CU (512 procesorów strumieniowych). W GFXBench widnieje zaś Radeon Vega 8 Mobile i co ciekawe to GPU posiada więcej jednostek obliczeniowych. Z wpisu wynika, że GPU wyposażone jest w 11 CU, a co za tym idzie 704 procesory strumieniowe.

Mobilne GPU z rodziny Vega wciąż pozostają sporą niewiadoma, ale ich nazewnictwo może wprowadzać sporo zamieszania

Nie da się ukryć, że takie nazewnictwo może wprowadzać w błąd, ale niewykluczone, że przetestowano tylko jakieś wczesne próbki inżynieryjne lub też benchmarki zarejestrowały niewłaściwe dane. W innym wypadku trudno jest wytłumaczyć, czemu Vega 8 posiada więcej rdzeni od Vegi 10. Trzeba pamiętać, że układy te znajdować będą się na pokładzie nadchodzących APU z rodziny Ryzen Mobile, których premiera spodziewana jest pod koniec bieżącego roku. Procesory te łączyć będą w sobie CPU i GPU i spodziewamy się, że przesiadka na nowe architektury (odpowiednio Zen i Vega) przyniesie spory wzrost wydajności względem poprzedników.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilne układy Vega zarejestrowane w bazie danych benchmarków

 0