Mobilne wersje kart Radeon RX 6000 wkrótce trafią do laptopów

Mobilne wersje kart Radeon RX 6000 wkrótce trafią do laptopów

Zdaje się, że architektura GPU RDNA 2 od AMD wkrótce trafi także na nowe platformy. Znana ze stacjonarnych kart graficznych Radeon RX 6000 oraz next-genowych konsol technologia zmierza również do laptopów w postaci mobilnych GPU. W trakcie ogłaszania modelu Radeon RX 6700 XT Scott Herkleman z AMD potwierdził, że niedługo powinniśmy doczekać się gamingowych laptopów wyposażonych w nowe grafiki Radeon. Co więcej, w trakcie prezentacji pokazano slajd, na którym widniał laptop przypominający MSI Bravo, który oznaczony był właśnie grafiką z serii RX 6000. 

Architektura RDNA 2 zmierza do laptopów w postaci mobilnych wersji nowych GPU od AMD.

Mobile wersje kart Radeon RX 6000 wkrótce trafią do laptopów

Wiele osób dziwiło się, czemu AMD nie skorzystało z okazji do wprowadzenia na rynek jednocześnie procesorów z serii Ryzen 5000H opartej na architekturę Zen 3 i mobilnych kart graficznych Radeon RX 6000M. Zamiast tego producent zaryzykowało i wypuścił same nowe procesory, które parowane są z kartami graficznymi GeForce RTX 30. Wydaje się, że firma straciła dużą szansę, ale najwyraźniej nie była jeszcze gotowa z nowymi grafikami dla laptopów. Niestety AMD nie ujawnia jeszcze szczegółów specyfikacji swoich nowych mobilnych procesorów graficznych. Do tej pory tylko poznaliśmy jedynie ich TGP (od 35 W do 145 W dla Navi 22), które wyciekły dzięki Patrickowi Schurowi. Redakcja VideoCardz postanowiła jednak nieco pospekulować i przedstawić swoje domysły na temat tych kart. 

I tak, układ Navi 24 powinien napędzać najsłabsze grafiki z serii RX 6300M, ale generalnie niewiele wiadomo na jego temat. Z kolei Navi 22 według niektórych przecieków otrzyma 192- i 160-bitowy interfejs pamięci, co oznaczać może, że otrzymamy tu wyższy model z 12 GB VRAM-u (np. RX 6800M) i niższy z 10 GB na pokładzie (RX 6700M). GPU to wyposażone jest w do 40 CU, co daje do 2560 procesorów strumieniowych, a przycięta wersja powinna zawierać 2304 procesory strumieniowe. Navi 23 z kolei otrzyma 128-bitową magistralę, więc zapewne wyposażone będzie w 8 GB i 4 GB pamięci graficznej. Pełne GPU oferuje 2048 procesorów strumieniowych. Mamy jednak nadzieję, że producenci notebooków dla graczy chętniej będą sięgać po nowe grafiki AMD niż po serię Radeon RX 5000M, która okazała się wielkim rozczarowaniem, gdyż tylko kilka laptopów zostało kiedykolwiek wydanych z procesorami graficznymi RDNA pierwszej generacji. Laptopy RX 5500M i RX5600M są rzadko dostępne, a wybór zwykle ogranicza się do modeli od MSI i Dell. Jeszcze trudniej jest znaleźć sprzęt z topowym mobilnym GPU pierwszej generacji RDNA, czyli Radeon RX 5700M. W rzeczywistości był dostępny tylko z laptopem Dell Alienware Area-51m R2.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilne wersje kart Radeon RX 6000 wkrótce trafią do laptopów

 0