Mobilny GeForce RTX 3070 w wersji Max-P o 30% wydajniejszy od wariantu Max-Q

Mobilny GeForce RTX 3070 w wersji Max-P o 30% wydajniejszy od wariantu Max-Q

NVIDIA na CES zaprezentowała swoje pierwsze mobilne karty graficzne z rodziny Ampere i choć te zapowiadają się imponująco, to jednak niedługo potem w sieci pojawiło się zamieszanie w związku z porzucaniem przez producentów laptopów oznaczeń Max-Q dla niskonapięciowych wersji tych GPU. Jest to o tyle istotne, że różnice w wydajności wariantów Max-Q i Max-P potrafią być naprawdę duże, co świetnie pokazuje najnowszy wyciek. W sieci ukazały się bowiem dwie recenzje najnowszych laptopów firmy MSI wyposażonych w kartę GeForce RTX 3070. Te opublikowane zostały przez sklep GenTechPC na jego youtubowym kanale, ale szybko też zostały zdjęte z platformy. Było już jednak za późno i mleko się rozlało, gdyż wyniki przedostały się do sieci. 

Różnice w wariantach Max-P i Max-Q kart graficznych NVIDII potrafią być naprawdę duże, co świetnie pokazuje najnowszy wyciek.

Mobilny GeForce RTX 3070 w wersji Max-P o 30% wydajniejszy od wariantu Max-Q

GenTechPC opublikowało testy laptopów MSI GS66 Stealth i GE66 Raider, które sprzedawane są z kartami GeForce RTX 3070 i RTX 3080 na pokładzie. Oba notebooki, które wzięto na warsztat, wyposażone są w ten sam procesor Intel Core i7-10870H oraz GPU GeForce RTX 3070. Niemniej jednak, komputery skierowane są do nieco innych odbiorców, dlatego też GE66 Raider to przeznaczona dla osób stawiających na maksymalną wydajność kosztem mobilności, a GS66 Stealth jest lżejszym i smuklejszym laptopem. Dlatego też GE66 Raider wyposażony jest w kartę graficzną GeForce RTX 3070 w wersji Max-P o TGP 115 W i taktowaniu w trybie boost dochodzącym do 1620 MHz, a GS66 Stealth posiada wariant Max-Q tego GPU z TGP obniżonym do 80 W i taktowaniem do 1290 MHz. Warto jednak zaznaczyć, że nie bierzemy tu pod uwagę technologii Dynamic Boost, która zwiększa TGP o 15-20 W, w zależności od tego, ile mocy jest w stanie przejąć od CPU.

Mobilny GeForce RTX 3070 w wersji Max-P o 30% wydajniejszy od wariantu Max-Q

Jak też można było się spodziewać, różnica w wydajności obu wariantów jest znacząca, ale zdaje się nawet wyższa niż oczekiwaliśmy. GeForce RTX 3070 Max-P uzyskał w teście 3DMark Fire Strike (Graphics) 27940 punktów, a model Max-Q tylko 21337 punktów. Oznacza to, że GPU o TGP 115 W posiada 31% przewagi nad niskonapięciowym wariantem. Oczywiście trzeba tu mieć jeszcze na względzie takie kwestie jak odmienny system chłodzenia obu modeli, ale z drugiej strony obie grafiki pracowały w typowym dla siebie środowisku. Warto dodać, że NVIDIA oficjalnie zapewnia, że zachęca partnerów do publikowania w specyfikacji laptopów zarówno TGP, jak i częstotliwości taktowania GPU z serii RTX 30. MSI jednak nie podaje tych wartości w swoich produktach, co może prowadzić wielu nieporozumień przy zakupach i niezadowolonych klientów, którzy narzekać będą, że ich GPU jest o 30% wolniejsze od innego „tej samej” grafiki w innym notebooku.

Mobilny GeForce RTX 3070 w wersji Max-P o 30% wydajniejszy od wariantu Max-Q

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilny GeForce RTX 3070 w wersji Max-P o 30% wydajniejszy od wariantu Max-Q

 0