Mobilny GeForce RTX 4070 mocno rozczarowuje wydajnością w pierwszych testach

Mobilny GeForce RTX 4070 mocno rozczarowuje wydajnością w pierwszych testach

Pierwsze laptopy z kartami GeForce RTX 4070 zostały przetestowane i wzrost wydajności względem poprzedniej generacji jest mocno rozczarowujący, ponieważ w grach praktycznie otrzymujemy poziom GeForce'aRTX 3070 Ti. 

Wraz z pojawieniem się serii GeForce RTX 40 w laptopach zaobserwowaliśmy już imponujące wzrosty wydajności we flagowych modelach, takich jak GeForce RTX 4090. Lada moment pojawi się nasza pierwsza recenzja notebooka z tym topowym GPU NVIDII, gdzie szerzej omówimy ten temat. Niemniej jednak mało kogo stać na laptopa z RTX 4090 i większość graczy szukających nowego mobilnego sprzętu do grania czekała na tańsze modele. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze recenzje notebooków z GeForce RTX 4070 na pokładzie i trzeba uczciwie przyznać, że wyniki tego GPU nie spełniają pokładanych w nim nadziei, szczególnie w zakresie wydajności w grach. 

Pierwsze laptopy z kartami GeForce RTX 4070 zostały przetestowane i wzrost wydajności względem poprzedniej generacji jest mocno rozczarowujący.

Źródło: Tom's Hardware

Tom's Hardware opublikowało recenzję nowego laptopa do gier GIGABYTE AORUS 15X z układem GeForce RTX 4070, pisząc wprost, że wydajność tego GPU rozczarowuje. Portal spodziewał się skoku generacyjnego w stosunku do GeForce RTX 3070 Ti z rodziny Ampere, tymczasem oba GPU zapewniają bardzo zbliżoną wydajność. W grze Shadow of the Tomb Raider AORUS 15X uzyskał 110 kl./s w rozdzielczości 1080p, praktycznie zrównując się z GeForcem RTX 3070 Ti (Lenovo Legion 5i Pro) lub nawet z nim przegrywając. Dla porównania ASUS ROG Strix Scar 18 z kartą GeForce RTX 4090 zapewnia 181 kl./s w rozdzielczości 1080p, więc jest to przepaść.

Oczywiście zestawianie ze sobą dwóch różnych laptopów zawsze jest problematyczne, ponieważ wiele aspektów może wpływać na wydajność (procesor, chłodzenie, RAM itd). Mimo to nie wygląda to obiecująco dla RTX 4070, choć ten model ma kilka istotnych nowości wprowadzonych w architekturze Ada, takich jak DLSS 3 i jego Frame Generation, które dostępne są wyłącznie dla serii GeForce RTX 40.

Warto też podkreślić, że nie tylko Tom's Hardware jest rozczarowane GeForcem RTX 4070, ponieważ znany youtuber Jarrod's Tech, który koncentruje się głównie na testowaniu laptopów, ma podobne przemyślenia na temat nowej karty graficznej NVIDII w swojej recenzji XMG Neo 16. W tym przypadku wyniki w 25 grach także są bardzo zbliżone do GeForce'a RTX 3070 Ti. Ponadto wydajność jest o około 30% niższa niż w laptopowym GeForcie RTX 4080, więc zapewne NVIDIA, chcąc wypełnić tę lukę, prędzej czy później wypuści mobilną wersję RTX 4070 Ti. Jarrod's Tech zauważa, że ​​mniej rdzeni CUDA i niższy limit maksymalnej mocy w porównaniu z RTX 3070 Ti mogą być powodem, dla którego wydajność nie RTX 4070 rozczarowuje. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilny GeForce RTX 4070 mocno rozczarowuje wydajnością w pierwszych testach

 0