Mobilny RTX 3070 uchwycony na zdjęciu. Wydajność RTX 2080 Ti w laptopach?

Mobilny RTX 3070 uchwycony na zdjęciu. Wydajność RTX 2080 Ti w laptopach?

Na chińskim forum NGA pojawiło się pierwsze zdjęcie mobilnej karty graficznej z serii GeForce RTX 30 Ampere. Na fotografii widać układ GeForce RTX 3070, oparty na rdzeniu GA104. Ma on rozmiar 395,2 mm2 i składa się z 17,4 mld tranzystorów. Na ten moment nie znamy jego dokładnej specyfikacji. Jednak biorąc pod uwagę dotychczasową politykę Nvidii możemy założyć, że karta będzie niemal identyczna, jak jej desktopowy odpowiednik. Główne różnice powinny polegać na niższym taktowaniu oraz mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Tak samo było w przypadku całej serii RTX 20, gdzie mobilne wersje układów graficznych miały taką samą specyfikację, jak desktopowe modele, ale przez obniżone taktowania osiągały nieco niższą wydajność.

Na chińskim forum pojawiły się pierwsze zdjęcia mobilnej karty graficznej z serii RTX 30 Ampere.

Nvidia GeForce RTX 3070 Mobile

Podobna specyfikacja oznacza, że RTX 3070 w wersji do laptopów wyposażony będzie w 5888 jednostek CUDA. Z oznaczeń na GPU wynika, że został on zbudowany w sierpniu tego roku. Z tego samego źródła dowiadujemy się, że układ korzysta z 8 GB pamięci GDDR6 marki Hynix o niskim taktowaniu 1,2 V. Osiągają one prędkość 12 Gb/s, co przy 256-bitowym interfejsie daje przepustowość na poziomie 384 GB/s. Jeśli okaże się to prawdą, to będzie to gorszy wynik niż w desktopowej wersji karty, gdzie pamięć osiąga 448 GB/s. Pomimo tego karta powinna cechować się podobną wydajnością, co pełnoprawny RTX 3070. To oznaczałoby możliwości zbliżone do GeForce'a RTX 2080 Ti, ale w laptopach. Oprócz tego Nvidia powinna szykować jeszcze mocniejsze wersje mobilnych GPU z RTX 3080 oraz RTX 3090 na czele.

Czy wyciek zdjęcia oznacza, że Nvidia powoli szykuje się do zaprezentowania mobilnych wersji kart graficznych z rodziny Ampere? Prawdopodobnie tak. Podobnie jak ich desktopowe odpowiedniki powinny one przynieść spory wzrost wydajności. Być może wkrótce standardem staną się komputery przenośne z ekranami 4K Ultra HD, bo to przecież rozdzielczość, z którą najnowsze GPU radzą sobie coraz lepiej. W tym momencie nie wiemy, kiedy Nvidia mogłaby oficjalnie zaprezentować mobilne karty z serii RTX 30 Ampere. Możemy jedynie domniemywać, że stanie się to jeszcze w tym roku. Pozostaje mieć nadzieję, że będą one mniej problematyczne niż pierwszej wersje pełnorozmiarowych RTX-ów 3090 i 3080.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilny RTX 3070 uchwycony na zdjęciu. Wydajność RTX 2080 Ti w laptopach?

 0