Modderzy stworzyli RTX 2080 na wypasie. Karta otrzymała 2x więcej pamięci

Modderzy stworzyli RTX 2080 na wypasie. Karta otrzymała 2x więcej pamięci

Modderzy podmienili pamięć w niereferencyjnej wersji GeForce'a RTX 2080. Zamiast fabrycznych 8 GB, karta dysponowała po modyfikacji 16 GB VRAM. Jak wpłynęło to na wydajność?

Przed modyfikacją

GeForce RTX 2080 to jeden z topowych przedstawicieli pierwszej generacji kart graficznych NVDII, które oferowały wsparcie dla Ray Tracingu. W tym roku model ten będzie kończył 6 lat, jednak wciąż zapewnia całkiem niezły poziom wydajności. W jego przypadku może tylko powstawać pytanie, czy 8 GB pamięci rzeczywiście pozwala na osiąganie pełnego potencjału w grach. Jak udowodnili modderzy z kanału Paulo Gomes, różnice między 8 GB a 16 GB nie są powalające. Ale od początku.

Po modyfikacji RTX 2080 również dysponował modułami Samsunga, jednak teraz o dwukrotnie większej pojemności.

Zmodyfikowany model to niereferencyjna konstrukcja od marki EVGA. Fabrycznie został on wyposażony w kości pamięci Samsunga, które oczywiście łącznie tworzyły pulę 8 GB. Po uruchomieniu Resident Evil 4 Remake w rozdzielczości 2560 x 1080 z maksymalnymi ustawieniami graficznymi gra pokazywała, że zużycie pamięci ma wynosić 13,8 GB. To o wiele więcej niż posiada fabryczny RTX 2080. W wybranej przez modderów lokacji testowej było jednak z reguły płynnie, ponieważ karta zapewniała nieco ponad 60 FPS czasami przekraczając nawet 70 FPS. Niestety nie brakowało ścinek, podczas których licznik klatek spadał do około 40.

Po modyfikacji

Po modyfikacji RTX 2080 również dysponował modułami Samsunga, jednak teraz o dwukrotnie większej pojemności. Warto dodać, że również program GPU-Z bez problemu poradził sobie z rozpoznaniem 16 GB VRAM. Przy tych samych ustawieniach w Resident Evil 4 zmodyfikowana karta również była w stanie generować przez większość czasu ponad 60 klatek osiągając niekiedy powyżej 70 FPS. Różnica jest jednak taka, że nie występowały już wspomniane ścinki, po których licznik klatek pokazywał około 40 FPS.

Podsumowując wychodzi zatem na to, że RTX 2080 może być w pewnych tytułach i przy danych ustawieniach ograniczany 8 gigabajtami pamięci. Niemniej jednak wygląda na to, że potencjał samego procesora graficznego nie jest jakoś mocno limitowany przez fabryczną pamięć, bo ilość klatek przed i po modyfikacji była podobna. Po raz kolejny przekonujemy się też, że kilka gigabajtów VRAM w zapasie może przydać się, jeśli kartę graficzną kupujemy na lata.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Modderzy stworzyli RTX 2080 na wypasie. Karta otrzymała 2x więcej pamięci

 0