Moderzy nie śpią. ROG Ally otrzymała 32 GB (szybszej) pamięci RAM

Moderzy nie śpią. ROG Ally otrzymała 32 GB (szybszej) pamięci RAM

Youtuber z kanału SlickBuys Mods and Repairs opublikował nagranie, w którym pokazał cały proces modyfikacji konsoli ASUS ROG Ally. W sprzęcie zwiększono ilość pamięci RAM z 16 GB do 32 GB. Co więcej, zamontowane kości są szybsze od tych, które fabrycznie znajdują się na pokładzie.

+16 GB RAM

Konsola ASUS ROG Ally, niezależnie od wersji, dostępna jest z 16 GB pamięci RAM typu LPDDR5. To dość rozsądna ilość, jednak niektórzy mogą narzekać, że ASUS nie zdecydował się na lepszą wersję ze zwiększoną ilością RAM-u. Jak się okazuje, fizycznie coś takiego jest możliwe. I nie chodzi tutaj o dodanie 2 czy 4 GB, a całych 16 GB. To, że taka modyfikacja jest możliwa pokazał Youtuber z kanału SlickBuys Mods and Repairs. W jednym ze swoich nagrań przedstawił on cały proces zamiany kości pamięci w ROG Ally. Całość zaczyna się oczywiście od wylutowania fabrycznie montowanych modułów. Następnie płytka jest oczyszczana i przygotowywana do wlutowania nowych pamięci.

Co więcej, menedżer zadań nie ma problemu z prawidłowym odczytaniem nowej pojemności pamięci RAM, która z 16 GB zmieniła się na 32 GB.

Zamontowanie RAM-u o większej pojemności nie kończy jednak prac. Konieczne jest dodatkowo wylutowanie kości BIOS-u i przeprogramowanie jej za pomocą specjalnego urządzenia. Dopiero wtedy kość z BIOS-em może wrócić na swoje miejsce. Po wykonaniu tych wszystkich kroków, na końcu nagrania, autor pokazuje, że sprzęt po modyfikacji bezproblemowo się włącza, a system operacyjny Windows pracuje normalnie. Co więcej, menedżer zadań nie ma problemu z prawidłowym odczytaniem nowej pojemności pamięci RAM, która z 16 GB zmieniła się na 32 GB. Jakby tego było mało, nowe moduły są szybsze. Bez żadnych modyfikacji na pokładzie ROG Ally znajdują się kości cechujące się prędkością 6400 MT/s. Nowy zestaw pamięci to natomiast moduły 7500 MT/s.

Ile kosztuje taka usługa? Tutaj można się zdziwić

Niestety, jak zostało wspomniane, nagranie wieńczy jedynie przedstawienie działania sprzętu. Autor nie zdecydował się na pokazanie różnic w wydajności. Te mogą jednak nie być spektakularne. Dowiedzieliśmy się za to, ile taka modyfikacja kosztuje. W opisie filmu znajduje się link strony autora, na której podane są sposoby kontaktu z nim, w tym jego pseudonim na Reddicie - bortegaa.

Blisko miesiąc temu moder zamieścił na Reddicie wpis, gdzie pochwalił się trwającymi pracami na modyfikacją ROG Ally dla klienta. W jednym z komentarzy pojawiło się pytanie o koszt usługi powiększenia pamięci do 32 GB. Bortegaa odpowiedział, że jest to 300 dolarów nie licząc ceny wysyłki. Po przeliczeniu na złotówki okazuje się, że to około 1/3 ceny wersji konsoli z chipem Ryzen Z1 Extreme. Czy jest to zatem opłacalne? To już zależy od zdania danego klienta. Niemniej jednak, jak widać, da się włożyć do ROG Ally 32 GB pamięci RAM.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Moderzy nie śpią. ROG Ally otrzymała 32 GB (szybszej) pamięci RAM

 0