Monitory NVIDIA G-Sync doczekają się wsparcia dla Radeonów i konsol

Monitory NVIDIA G-Sync doczekają się wsparcia dla Radeonów i konsol

Już wkrótce właściciele kart graficznych AMD prawdopodobnie będą mogli cieszyć się technologią synchronizacji adaptacyjnej na monitorach z modułami G-Sync. Jak na razie technologia ta wspiera jedynie GPU NVIDII, ale z doniesień wynika, że zielona ekipa zamierza zaktualizować możliwości modułów G-Sync, by zapewnić ich wsparcie dla HDMI-VRR oraz Adaptive Sync. Ta zmiana oznaczać będzie oczywiście, że użytkownicy kart Czerwonych będą mogli skorzystać z możliwości, jakie daje synchronizacja renderowania klatek przez kartę graficzną z odświeżaniem GPU, czyli brak efektu rozrywania obrazu czy stutteringu. Na początku roku na taki ruch zdecydowało się AMD, które zapewniło wsparcie dla FreeSync (to bazuje właśnie na otwartym standardzie Adaptive Sync) na kartach GeForce od NVIDII pod banerem „G-Sync Compatible”. Ten ruch był jednak o tyle bardziej wyczekiwany, że większość graczy posiada grafiki GeForce, a monitory z FreeSync są tańsze niż z G-Sync.

Zielona ekipa zamierza zaktualizować możliwości modułów G-Sync, by zapewnić ich wsparcie dla HDMI-VRR oraz Adaptive Sync.

Teraz z kolei portal TFTCentral podaje, że sytuacja się odwróci. Pierwsze sygnały w tym zakresie otrzymaliśmy już we wrześniu, kiedy to monitor Acer Predator X27P z modułem G-Sync v2, stanowiący odświeżenie popularnego X27, doczekał się wsparcia dla VRR przez HDMI dla kompatybilnych konsol. W tym miesiącu tajwańskie sklepy zdradziły zaś specyfikację modelu Acer Predator XB273 X, sugerując nie tylko VRR przez HDMI, ale i Adaptive Sync przez DisplayPort. NVIDIA zapytana o tę kwestię przez TFTCentral potwierdziła, że monitory z modułami G-Sync w wersji v1 i v2 doczekają się aktualizacji firmware’u, która pozwoli na wykorzystanie tych technologii, co oznaczy, że technologia Zielonych w końcu otworzy się nie tylko na konsole do gier, ale i karty graficzne konkurencji.     

Zmiana ta powinna ucieszyć przede wszystkim fanów kart graficznych AMD, którzy dotychczas nie mogli z skorzystać z pełni możliwości takich high-ednowych monitorów, jak ASUS ROG Swift PG27UQ czy ogromnych BFGD pokroju HP Omen X Emperium 65. Nie da się ukryć, że na rynku brakowało takich modeli FreeSync z obsługą zaawansowanego HDR itd. Tutaj jednak mamy złą wiadomość, ponieważ NVIDIA zdradziła, że nie będzie w stanie zaktualizować modułów G-Sync w monitorach, które znajdują się już na rynku i zmiany obejmą tylko nowe modele, które dopiero będą miały swoją premierę (poczynając od Acer Predator XB273 X). Spodziewamy się jednak, że wkrótce do sprzedaży trafią kolejne BFGD oraz flagowce Acera czy ASUSa. Warto dodać, że skorzystają na tym także właściciele konsol Xbox One S i Xbox One X, które obsługują synchronizacją adaptacyjną.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Monitory NVIDIA G-Sync doczekają się wsparcia dla Radeonów i konsol

 0