Może to nie najwydajniejsza karta, za to bez wentylatora! Palit przedstawił RTX 3050 6GB KalmX

Może to nie najwydajniejsza karta, za to bez wentylatora! Palit przedstawił RTX 3050 6GB KalmX

NVIDIA postanowiła wprowadzić do swojej oferty kolejnego RTX-a z niskiego segmentu. To nowa wersja modelu RTX 3050 dysponująca mniejszą ilością pamięci. Palit przedstawił teraz pasywnie chłodzoną wersję niereferencyjną na bazie tego GPU.

RTX 3050 6GB w odsłonie KalmX

Ofertę kart graficznych NVIDII rozszerzyły w ostatnim czasie nie tylko modele należące do rodziny GeForce RTX 40 SUPER. Zieloni dodali również coś z niskiego segmentu, a konkretniej nową odsłonę GeForce'a RTX 3050. Konstrukcja ta została przede wszystkim wyposażona w mniejszą ilość pamięci VRAM od swojego poprzednika. Na pokładzie obecne jest bowiem 6 GB. Na dodatek zmniejszyła się także szyna pamięci, która jest tutaj 96-bitowa. To jednak nie koniec cięć, ponieważ 6-gigabajtowy model oferuje również mniej rdzeni CUDA. W wersji 8GB jest ich 2560. Tutaj NVIDIA zredukowała natomiast ilość do 2304.

Palit przedstawił GeForce'a RTX 3050 6GB w odsłonie KalmX.

RTX 3050 6 GB KalmX

Model RTX 3050 6GB ma też zauważalnie mniejsze TDP, które wynosi 70 W. Dla porównania, w przypadku wariantu 8 GB jest to 130 W. Mniejszy pobór mocy nowej karty NVIDII widocznie postanowiła wykorzystać firma Palit, która wróciła do swojej serii KalmX. W ramach tej linii mogliśmy zobaczyć już GeForce'a GTX 1050 Ti czy GTX 1650. Główną cechą serii KalmX jest brak jakichkolwiek wentylatorów. Właśnie dlatego należą do niej jedynie GPU o niskim poborze mocy, które można chłodzić pasywnie. Teraz dołączył do niej kolejny model. Palit przedstawił GeForce'a RTX 3050 6GB w odsłonie KalmX.

Niewielkie wymiary

RTX 3050 6GB KalmX zajmuje w obudowie 2 sloty, a jego dokładne wymiary to 166,3 x 137 x 38,3 mm. Ze względu na bardzo niski pobór mocy nie jest tu oczywiście potrzebne dodatkowe złącze zasilania. Palit postanowił wyposażyć ten model w 3 wyjścia obrazu: HDMI 2.1, DisplayPort 1.4a oraz DVI Dual-Link.

RTX 3050 6 GB KalmX

Sam radiator składa się z dwóch ciepłowodów oraz żeberek z dość dużymi odstępami między sobą. Brak jakichkolwiek wentylatorów, które byłyby w stanie rozproszyć z niego ciepło oznacza, że decydując się na tę wersję trzeba posiadać obudowę z dobrym przepływem powietrza.

Tytułowa karta zdecydowanie nie jest konstrukcją dla wymagający graczy. Sprawdzi się raczej w codziennej pracy i okazjonalnym graniu przy ograniczonych ustawieniach graficznych. Niestety Palit nie ujawnił jeszcze ceny tego modelu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Może to nie najwydajniejsza karta, za to bez wentylatora! Palit przedstawił RTX 3050 6GB KalmX

 0