Mozilla zapowiada koniec wsparcia dla Adobe Flash Player w przeglądarce Firefox

Mozilla zapowiada koniec wsparcia dla Adobe Flash Player w przeglądarce Firefox

Adobe Flash Player niegdyś jedno z popularniejszych narzędzi dziś stopniowo przechodzi do historii. Mozilla oficjalnie potwierdziła, że począwszy od Firefox 85 przestaje wspierać Flasha, a nastąpi to dokładniej 26 stycznia 2021 roku. Jeżeli jakaś korporacja zechce dalej korzystać z usług Adobe Flash Player będzie musiała skontaktować się z działem Harman należącym do Samsunga by omówić szczegóły. Warto wspomnieć, że proces likwidowania wtyczki w przypadku Mozilli trwa już od pewnego czasu i rozpoczął się wraz z nadejściem Firefoxa 47, gdy należało wyrazić zgodę na aktywację narzędzia, zaś od wydania 69 pozostaje on domyślnie dezaktywowany. Zdaniem deweloperów całość poprawi bezpieczeństwo oprogramowania oraz jego wydajność. Flash Player zadebiutował lata temu, a dokładniej w 1996 więc jest już przestarzałym rozwiązaniem, ale przez ten okres był chętnie wykorzystywany przez programistów i użytkowników.

Mozilla zapowiedziała koniec wsparcia dla Flash Player w przeglądarce Firefox, który nastąpi 26 stycznia 2021 roku.

Mozilla zapowiada koniec wsparcia dla Adobe Flash Player w przeglądarce Firefox

Microsoft to kolejna firma, która wydała aktualizację do Windowsa 10 usuwającą aplikację z systemu, z kolei Google w jednym z ubiegłorocznych wydań Chrome też pożegnał Flasha przestając wyświetlać obsługiwaną przez niego treść. Na tej liście znajduje się m.in. Facebook, który już dawno temu rozstał się z wtyczką. Jak więc widzimy lista jest dość długa, ale nie brak opinii, że Flash Player zawiera wiele dziur wpływających na bezpieczeństwo. Co ważne z Flashem chce się rozstać samo Adobe, ponieważ 31 grudnia 2020 roku oprogramowanie wejdzie w fazę End Of Life (EOL), co oznacza, że po tej dacie jego twórcy przestaną dostarczać aktualizacje oraz skasuje odnośniki do pobrania plików instalacyjnych. W efekcie doprowadzi to do spadku liczby użytkowników Flasha.

Warto przypomnieć, że jakiś czas temu Mozilla przedłużyła trwającą od 2006 roku umowę z Google, w wyniku której wyszukiwarka tego drugiego pozostaje domyślnym narzędziem w ramach przeglądarki Firefox. Dla Mozilli to kluczowa umowa, ponieważ wcześniejsza odpowiadała za 75-95 procent generowanych przez fundację zarobków co oczywiście uzależnia ją od amerykańskiego giganta. ZDNet podaje, że kolejne porozumienie zostaje zawarte na trzy lata, natomiast za każdy rok jego trwania Mozilla pobierze na konto od 400 do 450 milionów dolarów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mozilla zapowiada koniec wsparcia dla Adobe Flash Player w przeglądarce Firefox

 0