MSI A-XMP, czyli odpowiednik Intel Extreme Memory Profile dla AMD Ryzen

MSI A-XMP, czyli odpowiednik Intel Extreme Memory Profile dla AMD Ryzen

Wkrótce w BIOS-ach płyt głównych marki MSI dla AMD Ryzen pojawi się funkcja A-XMP, będąca autorskim odpowiednikiem Intel Extreme Memory Profile. 

Intel Extreme Memory Profile (Intel XMP) odpowiada za obsługę zapisanych w SPD pamięci profili ustawień, które przechowywane są na bajtach 176-255, domyślnie niealokowanych według standardu JEDEC. Tym sposobem producenci RAM mogą znacząco ułatwić użytkownikowi dobór optymalnych parametrów. Powszechnie przyjęło się, że domyślne ustawienia mają zapewnić możliwie szeroką kompatybilność, a Intel XMP służy uzyskaniu wyższej wydajności. Jako iż rzeczona technika należy do Niebieskich, właściciele procesorów AMD Ryzen muszą polegać na manualnych nastawach. Zmieni się to dzięki firmie MSI, która opracowała dedykowany jednostkom obliczeniowym Czerwonych standard A-XMP. Podobnie jak w przypadku konkurencji, nowinka pozwoli uzyskać dostęp do dodatkowych profili ustawień RAM.

Jak zapewnia producent, rozwiązanie lada dzień pojawi się w BIOS-ach wszystkich płyt głównych z podstawką AM4, niezależnie od reprezentowanej półki cenowej i docelowego targetu. W chwili obecnej są to konstrukcje z układem logiki X370 lub B350. Zagadką pozostaje jednak, czy A-XMP skorzysta z profili przygotowanych pod procesory marki Intel, czy może MSI planuje zachęcić do tworzenia dedykowanych modułów pod AMD Ryzen. Mikroarchitektura Zen, jak wiadomo, w dużym stopniu zależna jest od RAM. To za sprawą synchronizacji taktowania pamięci z łączem Infinity Fabric, odpowiadającym za komunikację klastrów CCX i kontrolerów. Co więcej, AMD używa innych dzielników niż Intel. Siłą rzeczy bezpośrednia kompatybilność jest mało prawdopodobna, choć oczywiście algorytmiczna interpretacja predefinicji pozwoliłaby na przystosowanie ich do potrzeb AMD Ryzen. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI A-XMP, czyli odpowiednik Intel Extreme Memory Profile dla AMD Ryzen

 0