MSI, ASUS i Gigabyte dołączają do programu NVIDII? Co to oznacza dla AMD?

MSI, ASUS i Gigabyte dołączają do programu NVIDII? Co to oznacza dla AMD?

Odkąd w sieci pojawiły się pierwsze raporty i pogłoski w sprawie programu partnerskiego z NVIDIĄ, zarówno "zieloni" jak i producenci kart graficznych nabrali wody w usta, odmawiając zarówno oficjalnych jak i zakulisowych w tej sprawie.

Pomimo to w sieci pojawiają się pogłoski, że o ile przystąpienie do programu jest dobrowolne, to niektórzy producenci obawiają się, że odmowa będzie wiązać się z póki co nieokreślonymi konsekwencjami. Wśród plotek pojawiają się również mówiące, że partnerzy, którzy nie przystąpią do programu ostatecznie będą gorzej traktowani przy dostawach GPU od NVIDII. Bez dostaw  producenci nie będą w stanie działać na tym samym poziomie co konkurencja, a patrząc na dominującą pozycję NVIDII na rynku kart graficznych, są mocno zależni od wsparcia tego dostawcy GPU. W życie zdaje się wchodzić jednak jeden z punktów wymaganych przy przystąpieniu do umowy i wskazywać to może, że niektóre firmy już podjęły decyzję. NVIDIA chce by firmy posiadały jedną linę gamingową związaną tylko z  GeForcami (choć pojawiają się plotki, że NVIDIA wymaga by były to najlepsze i najbardziej znane marki) i wygląda na to, że powoli zaczyna to wchodzić w życie.

Już wkrótce pod szyldem najbardziej znanych marek mogą pojawiać się tylko karty NVIDII

O MSI pisaliśmy już przy okazji zamieszania z powodu niefortunnej wypowiedzi ich pracownika na temat GPU od AMD. Jeśli spojrzeć na oficjalną stronę MSI, to seria Radeon Gaming została usunięta, a Gaming zostało przypisane wyłącznie produktom NVIDII. Karty AMD Radeon można znaleźć jedynie jako część serii MSI Armour, która jest mniej znana. Nie wiadomo czy jest to efekt przystąpienia do GeForce Partner Program, ale patrząc na to z boku, tak to własnie wygląda. Gigabyte również zdecydował się na dość interesujący krok. Na przestrzeni kilku ostatnich lat Gigabyte kreował markę AORUS, by kojarzona była z najwyższą jakością. Pod tym szyldem sprzedawano zarówno GPU od NVIDII jak i AMD. I choć wciąż można znaleźć Radeony z serii AORUS na ich stronie, to ostatnio dodana zewnętrzna karta graficzna AORUS Gaming Box zdaje się być ekskluzywnie powiązana z NVIDIĄ. Ten sam produkt można znaleźć również z kartą AMD na pokładzie, jednakże został on pozbawiony znaczka AORUS. W sieci pojawiają się jednak już pierwsze informacje, że Gigabyte docelowo pod marką AORUS będzie wypuszczał tylko karty z GPU NVIDII i na podobny krok zdecydował się ASUS ze swoją serią ROG Strix.
Nawet jeśli NVIDIA nie wymaga by poświęcać najlepszą markę ich produktom, to i tak jest to najlepsze rozwiązanie. NVIDIA dominuje na rynku kart graficznych przeznaczonych dla graczy, logiczne jest więc, bo im oddać uznaną w tej dziedzinie markę, a dla mniej popularnych Radeonów stworzyć nową, jednak na jej wypromowanie potrzeba czasu.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI, ASUS i Gigabyte dołączają do programu NVIDII? Co to oznacza dla AMD?

 0