MSI chwali się obsługą 256 GB RAM na płycie X670

MSI chwali się obsługą 256 GB RAM na płycie X670

Płyty główne MSI są teraz zdolne do obsługi nawet 256 pamięci RAM. Tajwański producent sprzętu informuje, że udało się to osiągnąć dzięki stworzeniu przez Kingston pamięci cechujących się pojemnością 64GB na moduł.

256 GB RAM na płycie MSI

Limit ilości obsługiwanej pamięci RAM na płytach głównych MSI właśnie się zwiększył. I to zauważalnie. Poprzednio górnym ograniczeniem było 192 GB, które dało się uzyskać poprzez połączenie 4 kości o niebinarnej pojemności 48 GB. Teraz MSI podwyższyło limit obsługiwanego RAM-u do 256 GB. Aby osiągnąć taką pojemność, rzecz jasna, konieczne jest zajęcie 4 slotów.

MSI informuje, że za tym osiągnięciem stoi również firma Kingston, która wyprodukowała pamięci FURY Renegade DDR5 o pojemności 64 GB na moduł.

MSI informuje, że za tym osiągnięciem stoi również firma Kingston, która wyprodukowała pamięci FURY Renegade DDR5 o pojemności 64 GB na moduł. Przy obsadzeniu wspomnianych 4 banków mamy zatem w sumie 256 GB. Same kości zostały natomiast zbudowane w oparciu o technologię 1-beta firmy Micron, która "zapewnia nowe możliwości, niespotykane wcześniej w komputerach PC obsługujących dual-channel".

MSI informuje o aktualizacji BIOS

Na potwierdzenie wsparcia dla 256 GB, tajwański producent udostępnił zrzut ekranu przedstawiający zarówno informacje z programu CPU-Z, jak i z wbudowanego w system Windows menedżera zadań. Za platformę posłużyła tutaj płyta główna MSI PRO X670-P WiFi, na której umieszczony został procesor AMD Ryzen 9 7900X. MSI nie podaje niestety informacji, które modele płyt głównych będą wspierały 256 GB pamięci RAM. Możemy jedynie zakładać, iż będą to początkowo jedynie modele z wysokiej półki. Wiemy za to, że dodanie obsługi 256 GB będzie sprowadzać się do aktualizacji BIOS.

Jednym z pomysłów na wykorzystanie tak dużej ilości dostępnego RAM-u jest stworzenie Ramdysku. Rozwiązanie to polega na wydzieleniu części pamięci RAM, która będzie tratowana jak dysk. W efekcie można liczyć na nieporównywalnie lepszą wydajność względem tradycyjnych dysków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że RAM jest pamięcią ulotną, więc przy takim rozwiązaniu konieczne jest częste robienie backup'ów na tradycyjny nośnik danych.

Jeśli spojrzymy na to, że obecnie smartfony coraz częściej wyposażane są w 24 GB RAM, to 256 GB w pecetach nie powinno dziwić. Pytanie tylko do czego na platformie konsumenckiej można wykorzystać taką ilość.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI chwali się obsługą 256 GB RAM na płycie X670

 0