MSI promuje swoje gamingowe laptopy, jako sprzęt do... kopania kryptowalut

MSI promuje swoje gamingowe laptopy, jako sprzęt do... kopania kryptowalut

W tych trudnych czasach dla graczy, kiedy to nie mogą kupić nowych kart graficznych ze względu na fakt, że te wykupowane są błyskawicznie przez spekulantów (i następnie sprzedawane po mocno zawyżonych cenach) oraz górników cieszących się powrotem boomu na kryptowaluty, MSI wpadło na dość osobliwy pomysł. Tajwański producent postanowił promować swoje nowe high-endowe laptopy GE76 Raider dla graczy, jako świetnie narzędzie do kopania kryptowalut. Oczywiście MSI ma prawo promować swój sprzęt, jak tylko chce, ale mimo wszystko trudno nie dostrzec tu pewnego zgrzytu, szczególnie że gamingowe karty graficzne tej firmy również są niedostępne w sklepach. m.in. z powodu wykupowania ich na potęgę przez górników (którzy często mają do nich szybszy dostęp niż normalni gracze), a NVIDIA stara się walczyć ze zjawiskiem, blokując wydajność w kopaniu nowych kart (choć raczej nieskutecznie).  

MSI postanowiło promować swoje nowe high-endowe laptopy GE76 Raider dla graczy, jako świetnie narzędzie do kopania kryptowalut.

MSI promuje swoje gamingowe laptopy, jako sprzęt do... kopania kryptowalut

Problem jest o tyle poważny, że na rynku brakuje już również laptopów wyposażonych w grafiki Ampere od NVIDII, gdyż górnicy odkryli, że te bardzo dobrze sprawdzają się na farmach do kopania kryptowalut. Sprzęt ten powstał jednak z myślą o graczach, ale najwyraźniej MSI zwęszyło lepszy interes i postanowiło zmienić priorytety, przymilając się do użytkowników parających się kopaniem ETH. Firma opublikowała wpis na blogu o wydobywaniu na ich nowym laptopie GE76 Raider. Ten dość krótki artykuł jest pierwszą częścią serii poświęconej jednomiesięcznemu eksperymentowi górniczemu. Celem tego „eksperymentu” jest ustalenie, czy opłaca się używać gamingowego laptopa do kopania kryptowalut.

Autor uzyskał początkową wydajność wydobycia szacowaną na 52,8 MH/s za pomocą algorytmu DaggerHashimoto z oprogramowaniem do kopania NiceHash. Jest to wynik odpowiadający stacjonarnej karcie graficznej RTX 3070, która sama byłaby bardzo opłacalną opcją, gdyby nie bardzo wysoka cena tego modelu. RTX 3080 w GE76 Raider jest właściwie jednym z niewielu rzeczywistych wariantów Max-P GeForce’a RTX 3080 dostępnych na rynku. Oznacza to, że ten GPU ma najwyższe możliwe TDP ustawione przez MSI (w tym przypadku 155W). Autor nie podał żadnych danych na temat użytych ustawień, ale górnicy często dostosowują limit mocy i taktowanie pamięci w celu uzyskania lepszej rentowności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI promuje swoje gamingowe laptopy, jako sprzęt do... kopania kryptowalut

 0