MSI przedstawia B650M Project Zero, czyli płytę główną ze złączami na tyle

MSI przedstawia B650M Project Zero, czyli płytę główną ze złączami na tyle

MSI kontynuuje trend przenoszenia okablowania komputera w mniej widoczne miejsca. Firma zaprezentowała nową płytę główną B650M Project Zero, która cechuje się obecności złączy na tyle.

MSI B650M Project Zero - kable zapraszamy na tył

MSI wypowiedziało "wojnę" widocznemu okablowaniu. A mówiąc dokładnie, firma wdrożyła projekt zakładający przeniesienie wszelkich złączy, do których podpinane są przewody na rewers płyty głównej. Jedną z konstrukcji wykorzystujących taką budowę jest świeżo zaprezentowany model B650 Project Zero. Jak sama nazwa wskazuje, płyta wykorzystuje chipset B650, czyli średniopółkowy układ dla procesorów AMD Ryzen 7000.

Warto zauważyć, że przeniesienie złączy zasilania na tył skutkuje powiększeniem się dostępnego miejsca z przodu, które można wykorzystać stosując radiatory o większej powierzchni.

MSI B650M Project Zero

Źródło: MSI

 

Oczywiście najbardziej interesującą nas cechą tego modelu jest obecność złączy, do których podpinane są przewody na tyle konstrukcji. Odnajdziemy tam praktycznie wszystko, co normalnie znajduje się z przodu, czyli 8-pinowe gniazda zasilania procesora, złącza SATA, czy piny do podłączenia wentylatorów. Model B650M Project Zero obsługuje moduły DDR5 o taktowaniu 6400 MHz lub wyższym jeśli pamięci zostaną podkręcone. Patrząc na możliwości nowej wersji oprogramowania AGESA (wersja 1.0.0.7) nie powinno być jednak problemu z ustawieniem wyższej częstotliwości.

Mniej złączy z przodu to więcej miejsca na chłodzenie

MSI chwali się także powiększonym radiatorem, który zapewnia większą powierzchnię odprowadzania ciepła oraz wykorzystaniem termopadu o przewodności cieplnej 7W/mK na tranzystorach MOSFET. Będąc w temacie chłodzenia komponentów płyty głównej warto zauważyć, że przeniesienie złączy zasilania na tył, oprócz poprawienia wyglądu komputera, ma jeszcze jedną zaletę. Otóż taki zabieg skutkuje powiększeniem się dostępnego miejsca z przodu, które można wykorzystać stosując właśnie radiatory o większej powierzchni. Krótko mówiąc - dwie pieczenie na jednym ogniu.

MSI B650M Project Zero

Źródło: MSI

 

Od dawien dawna wszelkie złącza w płytach głównych znajdują się z przodu. Po wielu latach MSI ma szansę spopularyzować projekt, w którym złącza umieszczone są na tyle. Do tej budowy przekonywać mogą się stopniowo także inni producenci, co z czasem może poskutkować znacznie większą dostępnością tego typu konstrukcji.

Na tę chwilę tytułowy model B650M Project Zero nie jest jeszcze dostępny na rynku i nie znamy jego ceny. Patrząc jednak na to, że MSI przedstawiło już tę płytę, premiery możemy spodziewać się niebawem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI przedstawia B650M Project Zero, czyli płytę główną ze złączami na tyle

 0