Mundial 2018 - wszystkie mecze będą transmitowane w 4K HDR

Mundial 2018 - wszystkie mecze będą transmitowane w 4K HDR

Każdy mecz rozegrany w ramach Mundialu 2018 w Rosji będzie rejestrowany w rozdzielczości UltraHD z HDR. Oprócz tego część rozgrywek będzie rejestrowana na potrzeby 360o wideo oraz VR. Nadchodzące Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zapowiadają się więc rewelacyjnie pod względem oprawy wizualnej i możliwości technicznych. Czy skorzystają na tym również Polacy?

Starając się być na bieżąco z branżą, wszystkie 64 rozgrywki będą zarejestrowane w UltraHD z HDR po raz pierwszy historii. Dzięki hybrydowej konfiguracji UHD/HDR/1080p będziemy dostarczać szeroki wybór formatów wideo (1080i, 1080p or UHD HDR) - powiedział przedstawiciel FIFA. Każdy mecz będzie nagrywany przez 8 kamer 4K HDR oraz 8 kamer 1080p HDR. Dodatkowo w użyciu będzie 8 kamer "super-slow-motion" i 2 "ultra-motion", kamera na linie oraz kamera Cineflex zamontowana pod helikopterem. To wszystko ma zapewnić, że każda akcja będzie widoczna pod każdym kątem - zapewnia organizator. Jeśli chodzi o dźwięk, to najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z Dolby Atmos i DTS:X. Część rozgrywek będzie również można oglądać w formie VR oraz wideo 360o.

Prawdziwą innowacją jest to, że fani będą mogli oglądać rozgrywki w wirtualnej rzeczywistości (VR). Dostępne jako przeżycie na żywo oraz wideo 360o na żądanie (VoD). Te nowe możliwości postawią Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w sercu cyfrowych innowacji - mówi FIFA.

FIFA podkreśla, że z faktu wysokiej jakości rejestrowania rozgrywek skorzystają wszyscy. Oferowane będą różne formaty transmisji włącznie z 1080i i 1080p, więc niezależnie od standardu nadawania w danym kraju, obraz wciąż będzie dobrze wyglądał. Teraz to od dostawców w danym regionie zależy, czy rozgrywki będą transmitowane w najwyższej możliwej jakości. W Polsce nie ma co liczyć na tak wysoką jakość nadawania. Co jednak z innymi krajami i nadawcami? Wciąż nie jest pewne, kto będzie transmitował rozgrywki w 4K HDR. Niektóre kraje posiadają infrastrukturę, by sprostać temu zadaniu, jednak większość wciąż jest w trakcie adaptacji nowych standardów. Przykładowo w Anglii jedynie BBC nadaje testowo Planet Earth II w Ultra HD HLG za pośrednictwem usługi iPlayer, nie ma jednak planów na wprowadzenie szerokiej oferty programowej. ITV, które standardowo transmituje rozgrywki, nie jest zainteresowane transmisją 4K. Sky, które nadaje za pośrednictwem satelity Astra, posiada w pełni działającą usługę 4K w SkyQ i planuje wdrożenie HLG, jednak nie jest z kolei zainteresowane transmisją mistrzostw. Liczymy więc na to, że niektórzy operatorzy wprowadzą streamy rozgrywek w najwyższej jakości za pośrednictwem platform internetowych, choć znając życie (i problemy z serwerami podczas najważniejszych momentów) i tak wszyscy skończymy w najlepszym razie na HDTV z reklamami w przerwie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mundial 2018 - wszystkie mecze będą transmitowane w 4K HDR

 0