Myśliwce F-35 zbierają i przekazują tajne dane na serwery USA

Myśliwce F-35 zbierają i przekazują tajne dane na serwery USA

Co jakiś czas dostarczamy informacji o urządzeniach czy aplikacjach, które zbierają dane o swoich użytkownikach i wysyłają je na serwery producenta. Amerykanie jednak weszli właśnie na zupełnie nowy poziom szpiegowania. Według informacji przekazanych przez norweski resort obrony Lars Gjemble, myśliwce F-35, będące na wyposażeniu armii norweskiej, przekazują krytyczne dane na amerykańskie serwery.

Norwegia wzięła zakupione niedawno od Amerykanów samoloty bojowe F-35 Lightning II pod lupę i odkryła, że na ich pokładzie znajduje się oprogramowanie, którego funkcjonalność jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. ALIS - bo tak nazywa się autonomiczny, komputerowy system informacji logistycznej śledzi każdą jednostkę, dostarczając danych na temat przebiegu służby, ale zapisuje również dużo bardziej wrażliwe dane dotyczące misji bojowych i treningów. O ile samo gromadzenie danych nie jest tu problemem i jest to normą w większości urządzeń w celach analizy i diagnostyki, to już przekazywanie takich informacji bezpośrednio na amerykańskie serwery stanowi nie lada problem.

Amerykanie wprowadzili szpiegowanie użytkowników na kolejny poziom ;) Ciekawe czy polskie F-16 też mają "bonusowe" opcje

Norweskie wojsko lotnicze Luftforsvaret podkreśla, że wojsko obcego państwa ma wgląd w pełną działalność ćwiczeniową i bojową, poznając przy tym taktykę norweskich sił lotniczych. Mało tego, amerykanie mają wgląd do listy zagrożeń, celów oraz ograniczeń terenowych i pogodowych, które stworzyło wojsko Norwegii. Samoloty F-35 posiadają również włoskie siły powietrzne, które wyraziły zaniepokojenie tymi informacjami i zapowiedziały gotowość do współpracy z Norwegami w celu usunięcia oprogramowania szpiegowskiego z samolotów, modyfikując oprogramowanie samolotów, jako że producent firma Lockheed Martin nie spieszy się z zablokowaniem wysyłania danych. "Postęp jaki został dokonany od F-16 do F-35 jest jak porównanie Nokii 3210 do iPhone X. Wraz ze wzrostem liczby możliwości, wzrasta ilość informacji, które należy chronić" - podkreśla Lars Gjemble z norweskiego ministerstwa obrony.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Myśliwce F-35 zbierają i przekazują tajne dane na serwery USA

 0