Nadchodzą budżetowe dyski SSD Samsung 870 EVO. Znamy szczegóły

Nadchodzą budżetowe dyski SSD Samsung 870 EVO. Znamy szczegóły

 

Niemiecki portal WinFuture podaje, że Samsung szykuje się do wskrzeszenia nieco zapomnianej już budżetowej rodziny dysków SSD EVO. Jak dowiadujemy się z przecieku, koreański gigant wkrótce zaprezentować ma nowe modele z serii 870 EVO. Co ciekawe, te pojawiły się już w ofercie kilku sklepów zarówno w Europie, jak i USA, skąd otrzymujemy potwierdzenie, że zachowają one klasyczny 2,5-calowy format i bazować będą na wysłużonym już interfejsie SATA III. Nie mamy jednak pewności, czy nośniki te oferowane będą także w wersjach mSATA i M.2 jak ich poprzednicy (choć można spodziewać się takich wariantów). 

Koreański gigant wkrótce zaprezentować ma nowe modele SSD z budżetowej serii 870 EVO.

Niestety nie wiemy też po jaki kontroler i kości pamięci sięgnie w tym przypadku producent. Seria 860 EVO posiadała 3-bitowe pamięci V-NAND lub jak nazywa je Samsung 3-bit MLC. Niemniej jednak w ostatnim czasie bardzo popularne stały się 4-bitowe kości QLC, które powszechnie stosowane są w SSD klasy ekonomicznej. Wiemy jednak, że dyski 870 EVO oferowane będą w pięciu pojemnościach, od 250 GB zaczynając, przez 500 GB, 1 TB i 2 TB, a na 4 TB kończąc. Brak 120 GB modelu nie powinien dziwić, ponieważ takowy Samsung posiadał w swojej ofercie w ramach serii 850 EVO. Jeśli zaś chodzi o wydajność, to nowa seria dostarczać ma 560 MB/s sekwencyjnego odczytu i 530 MB/s sekwencyjnego zapisu. Oznacza to drobną poprawę względem poprzedników (po 10 MB/s dla obu wartości), ale mówimy tu praktycznie o maksymalnych możliwościach zastosowanego interfejsu, więc nie powinno to dziwić.   

Nie należy się też spodziewać istotnej poprawy w ramach wytrzymałości, ponieważ jak podaje WinFuture, 4 TB model oferować ma wskaźnik TBW na poziomie 2400 TB, czyli takim samym jak 4 TB poprzednik. Oczywiście możemy także liczyć na 5-letnią gwarancję producenta. Ceny serii Samsung 870 EVO na rynku europejskim zaczynać mają się od 70 EUR, a kończyć na 450 EUR, w zależności od pojemności. Nie wiemy jednak, czy te kwoty obejmują już podatek VAT, ale zapewne lada moment doczekamy się oficjalnej zapowiedzi i wszystko się wyjaśni.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą budżetowe dyski SSD Samsung 870 EVO. Znamy szczegóły

 0