Nadchodzą jeszcze tańsze SSD. Intel zapowiada 144-warstwowe pamięci QLC

Nadchodzą jeszcze tańsze SSD. Intel zapowiada 144-warstwowe pamięci QLC

Intel na konferencji prasowej w Korei Południowej podzielił się swoimi planami dotyczącymi przyszłych produktów w kategorii pamięci. Jak nietrudno się domyślić, Niebiescy mocno stawiają tu na technologię Optane i w związku z tym szykują drugą generację dysków SSD do profesjonalnego wykorzystania, jak i kolejne moduły DIMM Optane DC Persistent Memory. Z naszego punktu widzenia, czyli entuzjastów PC, najbardziej interesującą zapowiedzią podczas Memory and Storage Day 2019 w Seulu były 144-warstwowe pamięci QLC NAND, które zadebiutują w przyszłym roku, przynosząc jeszcze tańsze nośniki półprzewodnikowe. Intel ma także w planach 144-warstwowe pamięci NAND typu TLC. Przy okazji ujawniono następcę bardzo popularnego nośnika 660p, czyli 665p, który zadebiutuje w najbliższych miesiącach.

Z naszego punktu widzenia najbardziej interesującą zapowiedzią Intela podczas Memory and Storage Day 2019 w Seulu były 144-warstwowe pamięci NAND typu QLC i TLC.

Nowe moduły Optane wciąż wykorzystywać mają pierwszą generację pamięci 3D XPoint, które są owocem uśmierconej już współpracy Intela z Micronem. Nowe produkty z kategorii Optane DC Persistent Memory noszą nazwę kodową Barlow Pass i zadebiutować mają gdzieś w okolicach premiery serwerowych procesorów Cooper Lake (14nm) i Ice Lake (10nm) w 2020 roku. Jeszcze w tym roku (lub najpóźniej na początku przyszłego) doczekać mamy się debiutu konsumenckich dysków 665p, będących następcami bardzo popularnych (ze względu na niską cenę) modeli 660p. Te powinny być jeszcze tańsze od poprzedników, ponieważ zastąpiono w nich 64-warstwowe pamięci NAND QLC, nowszymi 96-warstwowymi. Ich wydajność wciąż nie będzie imponować, ale produkt obiecuje wyraźną poprawę względem poprzedniej generacji (spodziewać mamy się wzrostu zapisu i odczytu sekwencyjnego z około 1300 MB/s do 1800 MB/s).      

W późniejszym okresie 2020 roku Intel wypuści na rynek nowe produkty SSD, które wykorzystywać będą wspomniane 144-warstwowe pamięci NAND QLC, które powinny jeszcze bardziej obniżyć ceny nośników. Zapewne ich wydajność nie zmieni się drastycznie względem modeli korzystających z 96-warstowowych pamięci, niemniej jednak osoby oczekujące lepszych osiągów i przede wszystkim wyższej trwałości, mogą poczekać na 144-warstwowe pamięci TLC, które Intel także ma w planach. Co ciekawe, Intel zdradził, że w swoich laboratoriach pracuje już również nad 5-bitowymi pamięciami NAND (przypada w nich 5 bitów danych na komórkę), ale producent nie wie, kiedy technologia ta będzie nadawać się do implementacji na rynku. Toshiba także ostatnio zapowiedziała pracę nad takimi pamięciami PLC (penta-level cell), które traktować trzeba jako gorszego następcę QLC. Wygląda na to, że degradacja pamięci NAND trwa i wzrost pojemności dysków SSD oraz coraz niższe ceny okupione będą w przyszłości gorszymi parametrami.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą jeszcze tańsze SSD. Intel zapowiada 144-warstwowe pamięci QLC

 0