Nadchodzą karty GeForce RTX 30 SUPER. Wiemy, czego się spodziewać

Nadchodzą karty GeForce RTX 30 SUPER. Wiemy, czego się spodziewać

Wygląda na to, że nieco zapomniane w przypadku rodziny Ampere SUPER karty graficzne Zielonych powrócą. Jeśli jednak liczycie na ulepszone wersje stacjonarnych grafik GeForce ostatniej generacji, to nic z tego, a przynajmniej takowe nie pojawiają się jeszcze w przeciekach. Informator znany jako @greymon55 twierdzi, że NVIDIA wypuści swoją serię GeForce RTX 30 SUPER dla laptopów, ale nastąpi to dopiero na początku przyszłego roku. To zdaje się współgrać z wcześniejszymi plotkami na ten temat, w tym także z ostatnim przeciekiem od Lenovo. W zeszłym miesiącu wyciekł bowiem harmonogram wydawniczy Lenovo, gdzie pojawił się gamingowy laptop ThinkPad X1 Extreme G4. Zgodnie z tym dokumentem, notebook będzie wyposażony w karty graficzne RTX 3070 SUPER lub RTX 3080 SUPER. Oba te procesory graficzne nie zostały jeszcze oficjalnie zapowiedziane.

Informator znany jako @greymon55 twierdzi, że NVIDIA szykuje swoją serię GeForce RTX 30 SUPER dla laptopów, ale premiera nastąpi dopiero na początku przyszłego roku.

Specyfikacje serii RTX 30 SUPER są obecnie nieznane, jednak konfiguracje pamięci zostały w pewnym stopniu potwierdzone przez Lenovo. Wygląda na to, że seria GeForce RTX 30 SUPER zachowa te same pojemności pamięci, co modele oparte na GA104, czyli 8 GB lub 16 GB pamięci GDDR6. Obecna wersja procesora graficznego RTX 3080 do laptopów zawiera już w pełni odblokowany układ GA104, co rodzi pytanie o to, co przyniesie RTX 3080 SUPER, gdyż bez nowego GPU nie ma tu za bardzo miejsca na poprawę. Tu pojawiają się plotki o GA103, procesorze graficznym, który został po raz pierwszy ujawniony przez @kopite7kimi. Status tego GPU jest niejasny, ponieważ sam informator spekulował, że w pewnym momencie mógł on zostać skasowany. Nowe plotki o RTX 30 SUPER sugerują jednak, że ten trafić może do topowych modeli z tej serii. GPU GA103 miałby mieć więcej rdzeni CUDA i skupiałby się głównie na mobilnych procesorach graficznych.

Lenovo ujawnia karty graficzne GeForce RTX 3080 SUPER i RTX 3070 SUPER

Na chwilę obecną radzimy jednak podchodzić do tych informacji z odpowiednim dystansem, tym bardziej że mowa tu o naprawdę odległych planach na 2022 rok, więc nawet jeśli obecnie coś jest na rzeczy, to NVIDIA może jeszcze zmienić zdanie. Niewykluczone jednak, że jeśli karty graficzny SUPER z rodziny Ampere pojawią się na mobilnych platformach, to Zieloni mogą przygotować także podobne odświeżenie dla stacjonarnych komputerów, ale to tylko spekulacje niepokryte żadnymi informacjami. W przyszłym roku spodziewamy się debiutu zupełnie nowej generacji gamingowych GPU od NVIDII, ale zapewne nastąpi to dopiero w drugiej połowie roku i  producent może zechcieć odświeżyć swoje produkty na początku 2022 roku, choć pewnie wiele zależeć będzie tu od poczynań konkurencji, czyli AMD i Intela, który w tym czasie także powinien już dołączyć do gry. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą karty GeForce RTX 30 SUPER. Wiemy, czego się spodziewać

 0