Nadchodzą lepsze czasy? Ceny pamięci RAM DDR5 notują spadek

Nadchodzą lepsze czasy? Ceny pamięci RAM DDR5 notują spadek

Sytuacja na rynku pamięci RAM i kart graficznych nie jest dobra. Po okresie podwyżek cen pamięci najwyraźniej przyszła pora na konkretne obniżki, o czym informuje ComputerBase.

Według serwisu ComputerBase (via Videocardz) pamięci RAM DDR5 w Europie są teraz dostępne za mniej niż 5 euro za gigabajt, co daje 20% obniżki w ciągu zaledwie czterech tygodni. To spory regres względem 15 euro za gigabajt z końcówki 2021 roku. Narzędzie do śledzenia cen ComputerBase zawiera teraz ponad 200 różnych zestawów DDR5 i np. standardowy zestaw SO-DIMM (desktop) 32 GB pamięci DDR5-4800 kosztuje 154 EUR. Podobną obniżkę cen obserwuje się w przypadku mobilnych modułów U-DIMM, gdzie standardem są zwykle wersje 16 GB. Moduł 4800 MT/s firmy Kingston kosztuje w tej chwili 42 euro, czyli o ponad połowę taniej niż w lutym (99 euro).

W Europie dostrzeżono zauważalny spadek cen pamięci RAM.

Nadchodzą lepsze czasy? Pamięci RAM DDR5 notują spadek cen

Po drugiej stronie barykady mamy natomiast pamięci DDR4 i jak to wygląda w ich przypadku? Cóż RAM DDR4 na przestrzeni kilku miesięcy nie zaliczył znaczącego regresu cen. Zestaw G.SKILL Aegis 16 GB z prędkością 3200 MT/s pozostaje na poziomie 56 EUR, czyli mniej więcej tyle samo co przez minione 6 miesięcy. W czwartym kwartale na rynku komputerów PC pojawi się ogromny nacisk na nowe platformy obsługujące DDR5, zarówno ze strony Intela, jak i AMD.

Nadchodzą lepsze czasy? Pamięci RAM DDR5 notują spadek cen

Jak wskazuje Videocardz poprzednia generacja zapewne jeszcze nie zniknie z branży, bowiem Raptor Lake będzie wspierać DDR4 (także za pośrednictwem istniejących płyt głównych z serii 600). Również AMD planuje utrzymać swoją platformę AM4 przy życiu przez następne kilka lat. Obniżki cen to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy interesowali się najnowszymi modułami pamięci. Początkowo dostępność DDR5 była dość niska, z kolei ich wartość zauważalnie wysoka. Aktualnie znajdziemy w sklepach bez trudu znajdziemy RAM DDR5 od różnych producentów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą lepsze czasy? Ceny pamięci RAM DDR5 notują spadek

 0