Nadchodzą największe od 5 lat cyberataki na Polskę. Minister Cyfryzacji ostrzega

Nadchodzą największe od 5 lat cyberataki na Polskę. Minister Cyfryzacji ostrzega

Minister Cyfryzacji powiedział, że w najbliższym czasie Polska może być celem dużych cyberataków. Przestępcy prawdopodobnie skupią swoje działania na infrastrukturze krytycznej oraz rozpowszechnianiu dezinformacji. Do sprawy odniósł się analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Polsce grożą silne cyberataki. Jak poinformował w Radiu Zet Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, w ciągu najbliższych dwóch tygodni nasz kraj może być celem największych od 5 lat cyberataków. Co nam grozi i na co będzie trzeba zwracać uwagę? Cyberprzestępcy najpewniej skupią się na atakowaniu infrastruktury krytycznej oraz szerzeniu dezinformacji. Fałszywe informacje mogą dotrzeć właściwie do każdego, tak więc w najbliższym czasie powinniśmy jeszcze baczniej przyglądać się temu czy trafiające do nas treści są prawdziwe.

Analityk laboratorium antywirusowego ESET, Kamil Sadkowski, radzi, aby ze szczególnym dystansem podchodzić do wpisów i treści zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Analityk laboratorium antywirusowego ESET, Kamil Sadkowski, radzi, aby ze szczególnym dystansem podchodzić do wpisów i treści zamieszczanych w mediach społecznościowych. To właśnie na tego rodzaju platformach bardzo często publikowane są tzw. fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje. Media społecznościowe charakteryzują się bowiem tym, że zamieszczane w nich informacje potrafią rozprzestrzeniać się w bardzo szybkim tempie. Zwłaszcza w najbliższych tygodniach należy zatem starać się zweryfikować prawdziwość danego wpisu zanim udostępnimy go dalej. Dezinformacja może bowiem prowadzić do zaognienia się konfliktów czy też powstawania paniki.

Celem ataków będzie najpewniej infrastruktura krytyczna. Eksperci cyberbezpieczeństwa stoją na straży

Co do infrastruktury krytycznej to tym mianem określane są na przykład elektrownie czy sieci wodociągowe. Gdyby zatem jakaś próba ataku się powiodła może to oznaczać chwilowy brak prądu czy dostępu do wody. Analityk ESET uspokaja jednak pisząc, że polskie służby oraz firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem ciągle śledzą próby ataków na najważniejsze dla obywateli instytucje i je powstrzymują.

Doświadczenie specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa jest duże. Odkąd Rosja napadła na Ukrainę obserwowane są wzmożone cyberataki grup powiązanych z Rosją. W związku z tym osoby zajmujące się ochroną znają metody, jakich używają przestępcy i mogą dzięki temu przewidzieć pewne działania. Analityk ESET dodaje również, że codziennie odpieranych jest wiele tego rodzaju ataków oraz, że "W tej konfrontacji nie jesteśmy bezradni i z pewnością specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa będą działać tak, aby nie dopuścić do zakłóceń życia codziennego Polaków i Polek, ewentualnie zminimalizować je".

Z danych ESET wynika, że na Unii Europejskiej coraz bardziej koncentrują się grupy cyberszpiegowskie współpracujące z Rosją. Niedawno dotarły do nas też informacje o odkryciu przez badaczy ESET nowego mechanizmu cyberszpiegowskiego, który był wykorzystywany do ataku na europejskie placówki dyplomatyczne. W związku ze zbliżającymi wyborami do Parlamentu Europejskiego przewiduje się zwiększoną działalność sprzymierzonych z Rosją cyberprzestępców.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą największe od 5 lat cyberataki na Polskę. Minister Cyfryzacji ostrzega

 0