Nadchodzą niedobory i wzrost cen popularnych płyt głównych Intela

Nadchodzą niedobory i wzrost cen popularnych płyt głównych Intela

Rok 2020 pokazał co mogą oznaczać niedobory podzespołów na rynku PC i do jak wysokiego wzrostu cen może to doprowadzić. Ta wyjątkowa sytuacja oczywiście głównie dotyczy kart graficznych, ale również i procesorów. Karty GeForce RTX 30, AMD RX 6000 znikają z półek sklepowych, chwilę po tym jak się pojawią, a niestety nie pojawiają się zbyt często.  Oczywiście nie ma problemów z zakupem tych produktów,  jeśli nabywca jest gotowy zapłacić pośrednikowi odpowiednio wysoką prowizję. Okazuje się jednak, że to nie koniec niedoborów, a do listy mogą dołączyć kolejne produkty. Według raportu opublikowanego przez chiński serwis MyDrivers, chipsety płyt głównych Intela z niższej półki, a mianowicie B460 i H410, również są niedostępne. Może to ostatecznie spowodować wzrost cen budżetowych płyt głównych w pierwszym kwartale 2021 roku, a nawet i później. Niestety podwyżki obejmą też i inne konstrukcje, które muszą być odpowiednio droższe niż tańsze warianty.

Nadchodzący rok ma przynieść podwyżki płyt głównych, za sprawą problemów z dostępnością chipsetów B460 i H410. Pojawiają się doniesienia, że również nadchodzące Z590 będą mocno ograniczone ilościowo.

Źródła z łańcucha dostaw mówią, że dostępność niektórych chipsetów płyt głównych Intela jest bardzo ograniczona, a jakby tego było mało, problemy z zaopatrzeniem dotyczą również PCB i innych elementów elektronicznych, a ich ceny znacznie wzrosły.  Źródło twierdzi również, że producenci płyt głównych otrzymali niedawno ostatnią partię B460 i H410 i dostępność będzie bardzo mocno ograniczona w nadchodzącym kwartale.

Producenci jak Asus, Gigabyte i MSI szykują już nowe strategie i prawdopodobnie podniosą cenę większości swoich chipsetów z serii 400.  Jednak w najgorszej sytuacji ze stanami ma być  ASRock i Biostar. Problem rzekomo nie wpłynął aż tak mocno na high-endowy Z490, możliwe, że jest to związane z produkcją w procesie 14 nm, a nie 22 nm jak budżetowe B460 i H410. Z drugiej strony nadchodzący Z590 będzie również prawdopodobnie produkowany w procesie 14 nm, podczas gdy chipsety B560 i H510 w 22 nm, a pojawiają się doniesienia, że ​​podaż chipsetu Z590 również będzie ograniczona.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą niedobory i wzrost cen popularnych płyt głównych Intela

 0