Nadchodzą niedobory laptopów. Europejski producent ostrzega

Nadchodzą niedobory laptopów. Europejski producent ostrzega

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy obserwujemy wzmożone problemy z dostępnością wielu produktów technologicznych oraz wywołany tym wzrost cen. Rynek laptopów ucierpiał nieco mniej, jednak według jednego z producentów, nadchodzące miesiące, a możliwe, że i cały rok 2022, upłynie pod znakiem znacznych niedoborów nie tylko dostaw. Według nowych informacji oprócz braków, opóźniane mają być również premiery produktów.

XMG - niemiecki producent laptopów i komputerów stacjonarnych ostrzega, że zaczynają się pojawiać kolejne problemy, które w ostateczności zablokują rynek. Problem ma dotyczyć nie tylko XMG, ale całej branży laptopów. Producent już na wstępi swojego oświadczenia podaje: Chiny reagują na nowe ogniska wariantu Omicron koronawirusa częściowymi blokadami. Może to jeszcze bardziej opóźnić dostępność laptopów z procesorami Intel Core 12. generacji i kartami graficznymi NVIDIA Ti, które zadebiutowały na początku roku. Zamknięto już pierwsze fabryki w Suzhou na wschodzie kraju. Wąskie gardła w łańcuchu dostaw i logistyce, niedobór niektórych rodzajów chipów i wzrost cen są już na horyzoncie".

Niedobory laptopów mają być mocno widoczne w 2022 roku. Producent przewiduje również przesuwanie premier w związku z brakami.

Firma jako główne przyczyny takiego stanu wymienia:

  1. Ograniczenia COVID, które powracają w niektórych chińskich dzielnicach, wpływając na centra produkcyjne (niektóre z nich są obecnie zamknięte)
  2. Firmy logistyczne działają na pełnych obrotach (trudno jest zbudować produkt, jeśli nie można dostać wszystkich części w jednym miejscu!)
  3. Brakuje kluczowych komponentów
  4. Niedobór i wzrost cen SSD, co wpłynie zarówno na dostawy laptopów, jak i ceny (w dużej mierze w oparciu o ogromną partię NAND, która ostatnio została utracona w Western Digital).

XMG uważa, że ​​zbliża się znaczny niedobór laptopów, a biorąc pod uwagę nadchodzące zaplanowane wydanie nowych modeli (od wielu producentów) wyposażonych w procesory 12. generacji Intela i najnowsze, wysokiej klasy mobilne karty graficzne Nvidia 30XX, bardzo ograniczona dostępność o faktycznie realny scenariusz. Niestety w obliczu niewystarczających dostaw, oczywiste jest, że ceny zaczną rosnąć, a obecnie do najniższych wcale nie należą.

„W tej chwili otrzymujemy codzienne aktualizacje od naszych partnerów i dostawców dotyczące przesunięć terminów dostaw. Czasami opóźnienia te sięgają kilku tygodni” – mówi Tom Fichtner, starszy programista produktów w XMG, który ma siedzibę na Tajwanie. „Chociaż byliśmy w stanie zaprezentować nasz nowy XMG NEO 15 (E22) z chłodzeniem cieczą OASIS na początku roku i nadal zakładamy dostępność od połowy marca, inne laptopy, takie jak nowy XMG FUSION 16 lub poprawiona seria XMG PRO z procesorami Intel Core 12. generacji wciąż oczekują na zatwierdzenie. W tej chwili nie jest jasne, kiedy będą one dostępne ani w jakiej cenie – ponieważ rosnące niedobory komponentów i rosnące koszty logistyki utrudniają wczesne ustalanie kosztów i planowanie”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą niedobory laptopów. Europejski producent ostrzega

 0