Nadchodzą pierwsze notebooki z procesorem Snapdragon 845

Nadchodzą pierwsze notebooki z procesorem Snapdragon 845

Kiedy Microsoft wraz z Qualcomm zapowiedzieli nową inicjatywę w postaci notebooków z Windows 10 na platformie ARM, wiele osób było rozczarowanych faktem, że pierwsze modele tego typu otrzymały zeszłoroczne układy Snapdragon 835 zamiast dostępnych już na rynku w tym czasie Snapdragonów 845. Już niedługo powinniśmy jednak doczekać się modeli z nowym SoC.

Jak wynika bowiem z najnowszych przecieków z bazy danych benchmarku Geekbench, Lenovo już szykuje laptopa ze Snapdragonem 845 na pokładzie, który powinien zapewnić 50% wyższą wydajność względem modeli ze Snapdragonem 835. Układ ten wyposażony jest w 8 rdzeni Kryo 385, z czego 4 o częstotliwości taktowania 2,8 GHz (Gold) i 4 pracujące z prędkością 1,7 GHz (Silver). Co ciekawe, dane z Geekbench wskazują, że maksymalna częstotliwość testowanego laptopa wynosiła 2,96 GHz, więc być może na potrzeby platformy Windows 10 na ARM otrzymamy lekko podkręcony wariant procesora. W tym celu producenci notebooków zapewne musieliby bardzo ściśle współpracować z Qualcomm, by odblokować dodatkowe możliwości w zakresie wydajności Snapdragona 845.  Biorąc jednak pod uwagę, że notebooki oferują wydajniejsze systemy chłodzenia niż smartfony, taki scenariusz wydaje się być bardzo prawdopodobny.

Lenovo już szykuje laptopa ze Snapdragonem 845 na pokładzie, który powinien zapewnić 50% wyższą wydajność względem modeli ze Snapdragonem 835

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że jak do tej pory partnerzy Microsoftu są bardzo wstrzemięźliwi, jeśli chodzi o wypuszczanie nowych notebooków ze Snapdragonem na pokładzie. Wynikać to może z faktu, że w momencie debiutu tej platformy na rynku pojawił się właśnie Snapdragon 845 i część producentów mogła po prostu poczekać na nowy 10 nm SoC, który rozwiąże w pewnym zakresie podstawowy problem tej platformy, czyli niską wydajność, na którą narzekają recenzenci i użytkownicy. Gigant z Redmond zapowiedział zaś ostatnio narzędzia deweloperskie ARM64, które pozwolą deweloperom na bezproblemowe  skompilowanie na nowo aplikacji UWP jako ARM64, dzięki czemu laptopy ze Snapdragonami będą bez problemu obsługiwać 64-bitowe apki. Nie pozostało nam więc nic innego, jak tylko wyczekiwać zapowiedzi pierwszych komputerów ze Snapdragonem 845 na pokładzie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą pierwsze notebooki z procesorem Snapdragon 845

 0