Nadchodzą podwyżki! Ile więcej zapłacimy w 2018 roku za CPU i GPU?

Nadchodzą podwyżki! Ile więcej zapłacimy w 2018 roku za CPU i GPU?

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący rok 2018 powitamy wzrostem cen na rynku elektroniki i według pojawiających się raportów w pierwszej kolejności podwyżki zobaczymy m.in. u trzech czołowych graczy w segmencie komputerów. Niestety ta pesymistyczna wizja obejmuje również lata kolejne i analitycy już teraz przewidują podwyżki cen nawet w 2019 roku.

Jeśli przymierzacie się do zakupu produktów pochodzących ze stajni firm takich jak Nvidia, Intel czy też AMD to lepiej przyspieszyć swoje działania, by sfinalizować transakcje przed końcem roku. Zgodnie z najnowszymi raportami m.in. ta trójka prawdopodobnie podniesie ceny w 2018 roku o około 20%. Powodem takiego stanu rzeczy jest przewidywany wzrost cen krzemu, którego wartość ma wzrosnąć własnie o około 20%, co jest analogiczną sytuacją, którą widzieliśmy na przełomie lat 2016 i 2017. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że 20% podwyżek to bardzo ostrożne kalkulacje i analitycy podkreślają, że możliwe są dalsze wzrosty.

Możemy się spodziewać, że w ciągu najbliższych 2 lat ceny sprzętu niestety pójdą jeszcze bardziej w górę

SUMCO, japoński dostawca wafli krzemowych przedstawił prognozy na czwarty kwartał tego roku i ujawnił, że ceny 300 mm wafli będą minimum 20% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. SUMCO jest liderem w dostarczaniu wafli krzemowych, który zaopatruje około 60-70% światowego rynku, także ich prognozy trzeba traktować jak najbardziej poważnie. W rezultacie SUMCO podnosi ceny wafli krzemowych zaczynając od długoterminowych postanowień w kontraktach na dostawy z głównymi wytwórcami półprzewodników. Kontrakty te zawierają roczne, półroczne i kwartalne ceny, co sugeruje, że podwyżki cen mogą wykraczać poza początkowy okres. To jednak nie koniec niepokojących wieści, bo koncern planuje podwyżki już na kolejne lata: "Planujemy podnieść ceny wafli krzemowych o 20% w 2018 roku. Ceny wafli krzemowych będą dalej rosnąć również w 2019 roku" - powiedział Hashimoto Mayuki CEO SUMCO. To wszytko, w połączeniu ze stale rosnącymi cenami pamięci DRAM, może mocno odbić się na kieszeniach użytkowników.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą podwyżki! Ile więcej zapłacimy w 2018 roku za CPU i GPU?

 0