Nadchodzą Radeon RX 630 i RX 640, czyli kolejne odgrzewane kotlety od AMD

Nadchodzą Radeon RX 630 i RX 640, czyli kolejne odgrzewane kotlety od AMD

Jeśli z niecierpliwością wyczekujecie premiery pierwszy kart graficznych AMD z serii Radeon RX 600, mając nadzieję, że te bazować będą na nowej 7 nm architekturze Navi, to możecie poczuć się nieco rozczarowani. Okazuje się bowiem, że Czerwoni mogą próbować wycisnąć jeszcze nieco życia z mocno wyeksploatowanej już architektury Polaris i wkrótce możemy doczekać się kolejnego odgrzewania kotletów ze strony tego producenta (ten wydaje się być specjalistą we wszelkiego rodzaju rebrandingach). Co prawda nie wyklucza to, że Navi także trafi na rynek w ramach serii Radeon RX 600 (choć plotki sugerują raczej serię Radeon RX 3000, która zbliżona będzie schematem nazewniczym do Ryzenów) i nowe GPU napędzać będą po prostu modele z górnej półki, ale zanim to nastąpi, otrzymać możemy kolejne inkarnacje dobrze znanego i oklepanego Polarisa, a tak przynajmniej zdają się sugerować najnowsze przecieki.

Wkróce otrzymać możemy kolejne inkarnacje dobrze znanego i oklepanego Polarisa, a tak przynajmniej zdają się sugerować najnowsze przecieki.

Nadchodzą Radeon RX 630 i RX 640, czyli kolejne odgrzewane kotlety od AMD

W trakcie zbliżających się dużymi krokami targów Computex 2019 (już za dwa tygodnie), AMD pokazać ma przede wszystkim procesory z serii Ryzen 3000, ale są też spore szanse, że otrzymamy jakąś prezentację układów graficznych Navi. W tym przypadku nie ma jednak co liczyć na pełnoprawny debiut, a raczej jakiś zwiastun, choć nieoficjalne odniesienia sugerują, że nie przyjdzie nam zbyt długo czekać na nowe karty graficzne (te mogą zostać ujawnione już na E3 i trafić do sklepów nawet w lipcu). Tymczasem, jeden z użytkowników forum TechPowerUp dokonał ciekawego odkrycia w kodzie sterowników AMD Adrenalin 2019 Edition 19.4.3, czyli opcjonalnego update’u, a zarazem najnowszej edycji oprogramowania Adrenalin. Okazuje się, że umieszczono tu nawiązania do modelu Radeon RX 640, które nie miał przecież jeszcze swojej premiery.

Przynajmniej w dwóch miejscach znaleźć można nazwę Radeon RX 640 w kodzie sterowników, ale niestety ta nie odnosi się do Navi. Zamiast nowej generacji GPU, najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z odświeżeniem modelu Radeon RX 550X, ponieważ obie grafiki posiadają identyczny identyfikator urządzenia (ID). Co więcej, redakcja VideoCardz także postanowiło przyjrzeć się tym sterownikom i znalazła w nich odniesienia do jeszcze jednego „nowego” modelu, a mianowicie Radeon RX 630. Wygląda więc na to, że AMD zamierza ponownie skorzystać z usług wysłużonej architektury Polaris i Radeon RX 550X (Polaris 23 XT) przemieniony zostanie w Radeona RX 640, a Radeon 540X (Polaris 23 MXL) w Radeona RX 630. Wciąż będą to te same karty, ale być może producent skorzysta z usprawnionej litografii, co zaowocuje nieco szybszymi zegarami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą Radeon RX 630 i RX 640, czyli kolejne odgrzewane kotlety od AMD

 0