Nadchodzą smartfony z 64 MP aparatami. Samsung zapowiada nowe sensory

Nadchodzą smartfony z 64 MP aparatami. Samsung zapowiada nowe sensory

Walka na megapiksele w aparatach smartfonów trwa w najlepsze. Ostatnio coraz popularniejsze w telefonach są 48 MP sensory od Sony i Samsunga (w przypadku tego producenta i jego matrycy GM1 powinniśmy raczej mówić o natywnych 12 MP, bo 48 MP uzyskiwane jest swoistą interpolacją), a przedstawiciel firmy Qualcomm stwierdził ostatnio, że w tym roku dobijemy do rekordowej liczby 100 MP. Samsung postanowił zrobić krok w tym kierunku i właśnie pochwalił się swoimi dwoma nowymi sensorami: 64 MP ISOCELL Bright GW1 oraz odświeżonym 48 MP o nazwie ISOCELL Bright GM2. Tym samym koreański gigant wysunął się na prowadzenie w tym wyścigu i uzyskał sporą przewagę nad swoim największym rywalem, czyli Sony. Spodziewać można się jednak, że Japończycy wkrótce odpowiedzą, prezentując swoje nowe matryce aparatów dla smartfonów.  

Samsung pochwalił się swoimi dwoma nowymi sensorami: 64 MP ISOCELL Bright GW1 oraz odświeżonym 48 MP o nazwie ISOCELL Bright GM2.

Nadchodzą smartfony z 64 MP aparatami. Samsung zapowiada nowe sensory

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku 48 MP sensora Samsunga, który znaleźć można w wielu popularnych smartfonach (np. Redmi Note 7), nowa 64 MP matryca także korzystać będzie z technologii Tetracell. Ta odpowiada za łączenie ze sobą czterech sąsiadujących pikseli w jeden, co pozwalać ma na świetnej jakości zdjęcia o rozdzielczości 16 MP w słabych warunkach oświetleniowych (większe piksele łapią więcej światła) lub też 64 MP fotografie, kiedy znajdujemy się w dobrych warunkach oświetleniowych. O ile 48 MP sensor Sony IMX586 posiadał już taką opcją, tak jego odpowiednik Samsunga nie umożliwiał odczytania pełnej matrycy, więc jest to dość istotna zmiana. Co więcej, nowy sensor Koreańczyków przyniesienie także wysokowydajną detekcję fazy, poprawiającą działanie autofokusa, a także wsparcie dla nagrywania filmów przy 480 kl./s. Quad-Bayer umożliwi też obsługę HDR w czasie rzeczywistym. Jeśli jesteśmy już przy szerokim zakresie tonalnym, to warto dodać, że o ile standardowe sensory pochwalić mogą się zakresem dynamiki obrazu  około 60 dB, to w ISOCELL Bright GW jest to 100 dB (ludzkie oko szacowane jest na 120 dB), więc efekt powinien być wyraźnie lepszy.

Warto też wspomnieć, że 64 MP zachowa ten sam rozmiar pikseli (0,8 μm) co poprzednik, co sprawia, że będzie o 33% większy i jak na standardy smartfonów będzie naprawdę duży. Nie zabraknie tu też wsparcia dla technologii Dual Conversion Gain. Przy okazji Samsung zapowiedział także nowy 48 MP sensor ISOCELL Bright GM2, który również pozwoli robić zdjęcia w tak wysokiej rozdzielczości natywnie w dobrych warunkach oświetleniowych, a otrzymamy też Dual Conversion Gain i Super PD (autofokus z detekcją superfazową). Próbki obu nowych sensorów są obecnie wysyłane do partnerów Samsunga, a ich masowa produkcja ruszyć ma w drugiej połowie roku. Na chwilę obecną nie wiemy jeszcze, kiedy na rynek trafią pierwsze smartfony, które zrobią z nich użytek, ale spodziewać można się, że będzie koniec roku.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą smartfony z 64 MP aparatami. Samsung zapowiada nowe sensory

 0