Nadchodzą tańsze Radeony RX 7900 XT od Sapphire. Oczywiście były cięcia...

Nadchodzą tańsze Radeony RX 7900 XT od Sapphire. Oczywiście były cięcia...

Sapphire to beż wątpienia jeden z najlepszych producentów kart AMD Radeon i nie inaczej jest w przypadku RX 7900 XT. Teraz producent zamierza wprowadzić tańszy wariant tego modelu, choć kosztem dość poważnych cięć.

Niższa cena RX 7900 XT od Sapphire wynika z cięć w układzie chłodzenia...

Nowy model Radeon RX 7900 XT 20G Ultra Platinum L otrzymał mocno zmienione chłodzenie, co w przypadku karty tej kasy, wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Pod względem konstrukcji karta wygląda jak Radeon RX 7900 XTX Nitro+ Vapor-X. Niemniej jednak istnieją pewne istotne różnice między nimi. Już w nazwie rzuca się brak oznaczenia  Vapor-X, co oznacza brak komory parowej, wspomagającej chłodzenie GPU i pamięci. Sapphire wykorzystuje tu zwykłą miedzianą podstawę, przez co chłodzenie nie jest tak wydajne, ale za to tańsze w produkcji, co wpływa na cenę końcową całej karty. Oczywiście wszystko teraz zależy od tego, czy różnice w cenie będą mocno zauważalne, bo wraz ze wzrostem temperatury, trzeba było nieco ograniczyć wydajność.

Nowy Radeon RX 7900 XT od Sapphire będzie tańszy od flagowego modelu, jednak czy różnica jest na tyle duża, by rezygnować z lepszego chłodzenia?

Czekamy na testy nowego Radeona RX 7900 XT 20G Ultra Platinum L, które pokażą, jak duża jest różnica w chłodzeniu...

Radeon RX 7900 XT 20G Ultra Platinum  oferuje minimalnie niższą wydajność niż Radeon RX 7900 XTX Nitro+ Vapor-X. Jednak różnica nie jest zbyt znacząca, gdyż Radeon RX 7900 XT 20G Ultra Platinum L ma jedynie o 4% niższe taktowanie w trybie boost niż Radeon RX 7900 XTX Nitro+ Vapor-X. Różnice w systemie chłodzenia i częstotliwości taktowania są jedynymi aspektami, które wyróżniają Radeona RX 7900 XT 20G Ultra Platinum L spośród innych modeli Sapphire. Karta wciąż korzysta z trzech 8-pinowych złączy zasilania PCIe do zewnętrznego zasilania i posiada trzy wyjścia DisplayPort 2.1 oraz jeden port HDMI 2.1 do podłączania monitorów.

Dzięki takim cięciom cena Radeona RX 7900 XT 20G Ultra Platinum L spadła do sugerowanej wartości 899 USD. Dla porównania Radeon RX 7900 XTX Nitro+ Vapor-X w Chinach kosztuje 970,23 USD, co daje 71,35 USD różnicy za komorę parową, 4% wyższe zegary oraz dodatkowy pasek RGB. Niestety z odpowiedzą, czy taka karta ma sens, musimy poczekać do testów. Niektórzy powiedzą, że 300 zł różnicy przy kartach, które kosztują 4000 zł, to nie są ogromne pieniądze, zwłaszcza że lepsze chłodzenie przeważnie oznacza wyższą kulturę pracy i daje większe pole manewru z zegarami. W końcu z jakiegoś powodu obniżono taktowania w nowym modelu... Co więcej, nowy model jest parametrami niemal identyczny z  Sapphire Pulse Radeon RX 7900 XT, różnice widać jednak w obudowie i chłodzeniu, a nowość jest o kilka milimetrów dłuższa.

 

 

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą tańsze Radeony RX 7900 XT od Sapphire. Oczywiście były cięcia...

 0