Nadchodzą układy Apple M4 wspomagane przez AI

Nadchodzą układy Apple M4 wspomagane przez AI

W miarę jak Intel AMD i Qualcomm przygotowują się do wypuszczenia nowej generacji procesorów, które współpracują ze sztuczną inteligencją, Apple ostrożniej podchodzi do tematu. Jednak ich nadchodzący SoC ma bazować na AI.

Mark Gurman z Bloomberga donosi, że Apple ma zamiar wypuścić na rynek chip M4 i to w kilku wariantach. Układy te mają zostać wyposażone w wyspecjalizowane jednostki NPU (Neural Processing Unit) odpowiedzialne za wykonywanie zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Podobnie jak inne procesory Apple Silicon, M4 będzie dostępny w różnych urządzeniach tego producenta i ma zasilać nowego MacBooka Air, niektóre wydania MacBooka Pro i wariant Maca Mini.

Procesory Apple M4 mają w większym stopniu bazować na rozwiązaniach sztucznej inteligencji.

Nowe chipy mają mieć kilka wersji, z kolei najsłabszy z nich, znany jest pod kodową nazwą Donan. To właśnie on będzie dedykowany słabszym sprzętom. Jest też Hidra jest zarezerwowana dla Maca Pro, gdzie co ciekawe realna jest obsługa nawet 512 GB pamięci RAM. To byłby ogromny skok.

Warto wspomnieć, że od jakiegoś czasu firma z Cupertino pracuje nad modelem językowym o nazwie MM1, który podobno rozpoznaje zarówno treści obrazkowe jak i tekstowe.

Układy M4 są częścią inicjatywy firmy mającej na celu skupienie się na generatywnej sztucznej inteligencji, która zostanie zaprezentowana podczas WWDC w czerwcu. Apple prowadzi rozmowy w sprawie AI z Google, Baidu oraz OpenAI (ChatGPT).

SoC Apple M4 ma wejść na rynek pod koniec 2024 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą układy Apple M4 wspomagane przez AI

 0