Nadchodzi kres Legacy Mode. Koniec ery 32-bitowych OS i GPU sprzed 2013

Nadchodzi kres Legacy Mode. Koniec ery 32-bitowych OS i GPU sprzed 2013

Intel rozpoczął kampanię mającą na celu wyeliminowanie trybu Legacy Mode z oprogramowania BIOS do roku 2020. Oznacza to początek końca ery 32-bitowych systemów operacyjnych, ale nie tylko.

Obecne platformy Intela korzystają z rozwiązania zwanego CSM (Compatibility Support Module), pozwalającego emulować tradycyjne środowisko BIOS, a tym samym uzyskać kompatybilność z systemami operacyjnymi i urządzeniami bootowalnymi niewspierającymi UEFI. Wedle najświeższych informacji, moduł CSM ma zostać całkowicie wyeliminowany do roku 2020, co nastąpi wraz ze wdrożeniem standardu "UEFI class 3", środowiska ograniczonego do interfejsów UEFI oraz UEFI PI. W praktyce przekłada się to na usunięcie obsługi 32-bitowych systemów operacyjnych, nie tylko z rodziny Windows, ale także, a może przede wszystkim licznych dystrybucji Linuksa, wymagających do działania właśnie modułu CSM. Co więcej, nie skorzystamy też z kart graficznych wyprodukowanych przed 2013 rokiem i urządzeń z 16-bitowym OpROM, czyli starszych sieciówek czy RAID HBA.

Dzieje się tak z kilku powodów. Nowsze wersje Windows Secure Boot mają wymagać "UEFI class 3" do działania. Karty graficzne starsze niż 4 lata nie mają natomiast w ogóle BIOS-u wideo zgodnego z UEFI. Pozostanie wprawdzie możliwość korzystania z 32-bitowego oprogramowania w 64-bitowym systemie operacyjnym za pośrednictwem warstw tłumaczeniowych WoW64, ale wszystkie bardziej leciwe urządzenia trzeba będzie konfigurować wyłącznie z poziomu systemu, co uniemożliwia użycie ich podczas rozruchu. Oczywiście "problem" dotyczy tylko nadchodzących platform. Na chwilę obecną nic nie zwiastuje, by Niebiescy mieli wycinać Legacy Mode z obecnych urządzeń w drodze ich aktualizacji. Tak czy inaczej, wygląda na to, iż na rynku komputerowym końca dobiega pewna era, również pod względem standaryzacyjnym.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzi kres Legacy Mode. Koniec ery 32-bitowych OS i GPU sprzed 2013

 0