Nadchodzi nowe? Mobilny procesor 14. generacji Intela został dostrzeżony

Nadchodzi nowe? Mobilny procesor 14. generacji Intela został dostrzeżony

Wczesna wersja jednego z procesorów Meteor Lake-M (14. generacji) została dostrzeżona w jednym z benchmarków. To 12-rdzeniowa jednostka, która pracowała wewnątrz komputera od Dell. Układ został zbudowany w konfiguracji 4x P-Core + 8x E-Core. To, że mamy do czynienia z próbką inżynieryjną potwierdzają jej niskie zegary.

Procesor 14. generacji Intela dostrzeżony w benchmarku

Wygląda na to, że prace Intela nad 14. generacją procesorów dla komputerów mobilnych są obecnie na zaawansowanym etapie. Do sieci wyciekły informacje na temat jednego z reprezentantów tej serii (Meteor Lake-M). Wczesna wersja CPU pojawiła się w bazie programu UserBenchmark. Procesor 14. generacji był częścią komputera Dell Inspiron.

Niestety próbka inżynieryjna nie ma żadnego konkretnego oznaczenia oprócz "U3E1". Nie wiemy zatem, o jakiej klasy procesorze mowa.

Niestety próbka inżynieryjna nie ma żadnego konkretnego oznaczenia oprócz "U3E1". Nie wiemy zatem, o jakiej klasy procesorze mowa. Poznaliśmy za to konfigurację rdzeni, którymi dysponuje. Ten nieznany CPU oferuje łącznie 12 rdzeni oraz 16 wątków. Na pokładzie umieszczono 4 wydajne jednostki (P-Core) oraz dwukrotnie więcej energooszczędnych (E-Core).

Próbka inżynieryjna z nowym tGPU?

Według benchmarku, procesor ma bazowy zegar na poziomie 1,2 GHz, a uśrednione taktowanie wynosi 0,55 GHz. Cóż, widać, że to bardzo wczesna próbka. Biorąc pod uwagę, że do premiery rodziny Meteor Lake-M pozostało jeszcze sporo czasu, możemy nawet zakładać, że dostrzeżony w UserBenchmark CPU jest jedną z pierwszych jednostek inżynieryjnych.

Zegary finalnego produktu powinny być zatem znacznie wyższe. Jest jeszcze coś. Program zdradził także informacje na temat karty graficznej. To Intel Arc, jednak mamy podstawy, aby zakładać, iż wcale nie chodzi o dedykowany układ. Być może program wykrył zintegrowane z procesorem tGPU (tiled-GPU), które ma być zauważalnie lepsze niż obecnie stosowane UHD oraz Iris Xe. Rozpoczęcie produkcji serii Meteor Lake zaplanowane jest na drugą połowę tego roku. Do tego czasu poznamy najpewniej jeszcze sporo przecieków.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzi nowe? Mobilny procesor 14. generacji Intela został dostrzeżony

 0