Nadchodzi Radeon RX 5600? GPU Navi 14 w bazie danych popularnego benchmarku

Nadchodzi Radeon RX 5600? GPU Navi 14 w bazie danych popularnego benchmarku

Pod koniec czerwca w sieci pojawiły się przecieki sugerujące, że AMD może mieć w planach nie tylko karty graficzne serii Radeon RX 5700, ale także RX 5900, RX 5800 oraz RX 5600 (takie znaki nazwy zarejestrowała firma Shappire w Eurazjatyckiej Komisji Handlu). Wtedy jednak wiele osób twierdziło, że partner Czerwonych postanowił po prostu zaklepać tzw. nazwę zastępczą (placeholder), zabezpieczając się ewentualnie na przyszłość. Okazuje się jednak, że coś może być na rzeczy (lub też możemy mieć do czynienia ze zwykłym zbiegiem okoliczności) i jeden z zarejestrowanych produktów szybko może się zmaterializować w rzeczywistą kartę graficzną. Tak przynajmniej zdają się wskazywać najnowsze doniesienia, które zwiastują nadejście nowych Radeonów z rodziny Navi z niższej półki cenowej.

Najnowsze przecieki zwiastują nadejście nowych Radeonów z rodziny Navi z niższej półki cenowej.

Przecieki te odnoszą się bowiem do zupełnie nowego procesora graficznego o nazwie Navi 14, który powinien zasilać GPU AMD plasujące się pod kartami z serii Radeon RX 5700, czyli Radeon RX 5600. Źródłem tych informacji jest uznany użytkownik Twittera, znany jako Komachi, który wielokrotnie dostarczał nam sprawdzonych danych. Ten tym razem dostrzegł bardzo interesujący wpis w bazie danych Compubench, który dotyczył karty graficznej Radeon bazującej na nowej architekturze AMD, czyli RDNA. Dostrzeżony układ graficzny to Navi 14, czyli najprawdopodobniej nowe GPU Czerwonych, bazujące na 7 nm procesie technologicznym i dedykowane mainstreamowemu segmentowi. Na pewno cieszy fakt, że producent w tym przypadku także postawił na 7 nm litografię, o ile informacje te się potwierdzą.

Navi 14 wyposażone jest w 24 jednostki obliczeniowe RDNA i każda z nich posiada 64 procesory strumieniowe, co daje ich łączną liczbę 1536. Poza tym, Compubench ujawnia, że maksymalna częstotliwość taktowania GPU wynosi 1900 MHz. Sądząc po specyfikacji, Radeon RX 5600 może okazać się bezpośrednim konkurentem dla kart graficznych NVIDII z serii GeForce GTX 1660 i na pewno będzie wyraźnie tańszy od modeli z serii Radeon RX 5700, dzięki czemu może okazać się łakomym kąskiem dla osób, które poszukują czegoś do grania w rozdzielczości Full HD. Niestety nie wiemy, kiedy ewentualnie możemy spodziewać się premiery Radeon RX 5600, ale wydaje się, że nie prędzej niż na jesieni.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzi Radeon RX 5600? GPU Navi 14 w bazie danych popularnego benchmarku

 0