Wielu użytkowników systemu Windows 11 powinno być zachwyconych faktem, że nie trzeba będzie go ponownie uruchamiać za każdym razem, gdy pojawia się aktualizacja zabezpieczeń.
Według Zaca Bowdena z Windows Central, który po raz pierwszy zauważył tę zmianę w wersji Preview systemu Microsoftu, a następnie skonsultował się ze swoimi źródłami w tej sprawie, gigant z Redmond testuje metodę umożliwiającą użytkownikom systemu Windows 11 instalowanie poprawek zabezpieczeń bez konieczności ponownego uruchamiania systemu. „Łatanie na gorąco” polega na łataniu kodu działającego procesu w pamięci bez konieczności ponownego uruchamiania tego procesu.
Microsoft korzysta już z łatania na gorąco w niektórych wersjach systemu Windows Server, co może wyjaśniać, dlaczego system Windows 11 jest następny na liście.
Microsoft korzysta już z łatania na gorąco w niektórych wersjach systemu Windows Server, co może wyjaśniać, dlaczego system Windows 11 jest następny na liście. Jak przyznaje sam producent, łatanie na gorąco może zmniejszyć wiele problemów IT, w tym awarie ponownego uruchamiania i koordynację wielowarstwowych obciążeń. Zwiększa także produktywność, zapewniając użytkownikom dłuższy czas pracy na komputerach i zwiększa ich bezpieczeństwo, jeśli opóźniają aktualizacje ze względu na kłopoty z pobieraniem łatek. Spójrzmy prawdzie w oczy, zaplanowana przez Microsoft aktualizacja poprawek bezpieczeństwa w każdy drugi wtorek miesiąca może czasami pochłaniać dużo czasu.
Microsoft testuje nową funkcję na kanale deweloperskim systemu Windows 11, ale robi to tylko na komputerach Windows Insiders, które mają włączoną funkcję VBS. Łatanie na gorąco może wymagać włączenia zabezpieczeń opartych na wirtualizacji, które gracze mogli wyłączyć, aby zwiększyć wydajność.
Ponadto, według źródeł Bowdena, zmiana nie wyeliminuje całkowicie konieczności resetowania. Nadal będą one wymagane okresowo, być może nawet co kilka miesięcy, w celu uzyskania bardziej kompleksowych aktualizacji. Łatanie na gorąco przeważnie wprowadzane jest w przypadku niewielkich zmian w kodzie, dzięki czemu można je zintegrować z działającym systemem.
Nowa funkcja będzie częścią aktualizacji Windows 11 24H2, który ma pojawić się jeszcze w tym roku, chociaż nie jest jasne, czy będzie dostępna dla wszystkich użytkowników systemu Windows 11, czy będzie ograniczone do komercyjnych wersji systemu Windows 11, takich jak Enterprise, Education i Windows 365.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Najnowsza funkcja Windows 11 wprowadzi aktualizację bez potrzeby restartu OS