Najpotężniejszy komputer na świecie nie będzie służył wyłącznie do badań naukowych. Amerykanie zamierzają wykorzystać go do celów związanych z zabezpieczeniem arsenału jądrowego.
W amerykańskim instytucie badawczo naukowym Lawrance Livermore National Laboratory działa "El Capitan", czyli najpotężniejszy komputer na świecie. Jego szczytowa wydajność określana jest na 2,746 exaFLOPS, co możliwe jest dzięki obecności ponad 11 milionów rdzeni (CPU + GPU).
Amerykanie zdecydowali, że superkomputer El Capitan będzie używany nie tylko do potrzeb badaczy z uniwersytetów.
El Capitan został zbudowany z 43 808 układów APU AMD Instinct MI300A, z czego każdy składa się z 24-rdzeniowego procesora EPYC (Zen 4) o taktowaniu 1,8 GHz i procesora graficznego na architekturze CDNA 3 ze 128 GB pamięci HBM 3.
Nie tylko badania naukowe
Tak potężną moc obliczeniową można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Oczywiście na myśl w pierwszej kolejności przychodzą badania naukowe oraz cele akademickie. Amerykanie zdecydowali, że superkomputer El Capitan będzie używany nie tylko do potrzeb badaczy z uniwersytetów. Do jego głównych zadań należy zabezpieczenie arsenału jądrowego USA.
Superkomputer w Lawrance Livermore National Laboratory będzie wykonywał także inne zadania związane z bezpieczeństwem narodowym USA. Posłuży także do obliczeń AI oraz uczenia maszynowego.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Najpotężniejszy komputer świata posłuży Amerykanom do zabezpieczenia broni jądrowej