Największy spadek dostaw GPU od czasu kryzysu z 2009 roku. Najbardziej ucierpiało AMD

Największy spadek dostaw GPU od czasu kryzysu z 2009 roku. Najbardziej ucierpiało AMD

Firma Jon Peddie Research opublikowała kolejny raport na temat rynku układów graficznych, a liczby zdecydowanie nie napawają producentów optymizmem. Wręcz przeciwnie, nastąpił największy spadek, jaki mogliśmy zaobserwować od czasu kryzysu gospodarczego w 2009 roku. Najgorzej sytuacja wygląda dla AMD.

Rynek kart graficznych przeżywa ostatnio duże załamanie. Skończyło się kryptowalutowe szaleństwo, rynek zalewany jest starszymi układami, nowe są bardzo drogie (Nvidia GeForce RTX 4080/4090), albo wciąż czekają na swoje pojawienie się na rynku (AMD Radeon RX 7900), a do tego widać ogromny spadek zainteresowania laptopami. Nic dziwnego, że liczby zaprezentowane przez Jon Peddie Research na temat stanu branży zdecydowanie nie są pozytywne. Na rynku kart graficznych rok do roku nastąpił spadek dostaw o 25,1%, za co odpowiedzialne są głównie notebooki. Nastąpił tam spadek o 30%, podczas gdy w przypadku układów graficznych do komputerów stacjonarnych było to 15,4%.

Łączne dostawy GPU rok do roku, które obejmują wszystkie platformy i wszystkie typy GPU, spadły o 25,1%, grafiki do komputerów stacjonarnych spadły o 15,43%, a notebooków o 30% - to największy spadek od recesji w 2009 roku.

W porównaniu z poprzednim kwartałem Intel poprawił swój udział o 10,3 punktu procentowego, Nvidia spadła o 1,8 punktu procentowego, a AMD nawet o 8,5 punktu procentowego. Pod względem liczby dostarczonych GPU oznacza to spadek rynku o 10,3% w porównaniu do ostatniego kwartału - dla Intela jest to wzrost o 4,7%, dla Nvidii spadek o 19,7%, a dla AMD spadek nawet o 47,6%. Jeśli porównamy to z tym samym kwartałem ubiegłego roku, Intelowi udało się zwiększyć udział w rynku z 62% do 72%, ale obejmuje to zintegrowane układy graficzne. Chociaż AMD ma zintegrowane układy graficzne w wielu swoich procesorach, jego udział w rynku drastycznie spadł z 18% w zeszłym roku do zaledwie 12%. Nvidia również nie wypadła tutaj zbyt dobrze, ze spadkiem z 20% do 16%.

Mamy też raport o stanie rynku procesorów. Ich sprzedaż spadła z 81 do 66 milionów sztuk rok do roku, co oznacza spadek o 18,6%. Procesory do komputerów stacjonarnych zwiększyły swój udział w rynku rok do roku z 30 do 38%, ale pod względem liczby jednostek jest to wzrost tylko o około 3%. W przypadku procesorów mobilnych udział w rynku spadł z 70 do 62%, co wraz ze spadkiem liczby jednostek całego rynku oznacza spadek o 28%.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Największy spadek dostaw GPU od czasu kryzysu z 2009 roku. Najbardziej ucierpiało AMD

 0