Najwydajniejsza karta graficzna AMD RDNA 4 może zaoferować wydajność Radeona RX 7900 XTX za 400 USD

Najwydajniejsza karta graficzna AMD RDNA 4 może zaoferować wydajność Radeona RX 7900 XTX za 400 USD

Popularny w naszym środowisku youtuber omawiał teorie na temat tego, w jaki sposób AMD może wycenić swoją topową kartę graficzną RDNA 4 i wiele osób może być tu zaskoczonych. 

Dzięki regularnym przeciekom Moore's Law is Dead (MLID) dowiadujemy się coraz więcej na temat nowej generacji GPU od AMD. Tym razem youtuber postanowił podzielić się z nami swoimi przemyśleniami i teoriami na temat grafik RDNA 4. 

Znany youtuber postanowił podzielić się z nami swoimi przemyśleniami i teoriami na temat grafik RDNA 4.

Najwyraźniej AMD zamierza odpuścić rywalizację w segmencie high-endowym (zresztą nie pierwszy raz) w przypadku RDNA 4, bo topowy model charakteryzować ma się wydajnością zbliżoną do GeForce'a RTX 4080 lub Radeona 7900 XTX. W zamian Czerwoni chcą postawić na możliwie najlepszy stosunek wydajności do ceny.

MLID spekuluje, że cena tej karty graficznej AMD w USA będzie wynosić między 400 a 600 dolarów i zakładając tę niższą wartość, to rzeczywiście mielibyśmy do czynienia z nie lada okazją. Innymi słowy, topowa karta RDNA 4 – która byłaby grafiką ze średniej półki – będzie odpowiednikiem tego, co Czerwoni mają obecnie w ofercie jako flagowca, ale za około połowę ceny (uwzględniając sugerowaną cenę detaliczną Radeona 7900 XTX, która wynosi 999 USD). 

Jak w takim razie odpowie na to NVIDIA? MLID również porusza tę kwestię i informator uważa, że Zieloni pod wieloma względami pozostaną przy swoim, ale flagowy GeForce RTX 5090 może być wyraźnie droższy w porównaniu do RTX 4090 – choć znajdzie to odzwierciedlenie w jego wydajności.

RTX 5090 prawdopodobnie będzie jednym z pierwszych modeli Blackwell i może pojawić się na rynku dopiero w listopadzie, więc AMD może uzyskać tu pewną przewagę, tym bardziej że na tańsze modele NVIDII zapewne trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko plotki i nic nie jest jeszcze pewne. 

Blackwell oczywiście znacząco zmieni krajobraz GPU. W innym wideo MLID omawia możliwe GPU nowej generacji NVIDII oraz ich spodziewane poziomy wydajności, a RTX 5070 jest oznaczony jako osiągający mniej więcej ten sam poziom co nadchodzący GeForce RTX 4080 Super. Biorąc pod uwagę, że najmocniejsza karta graficzna RDNA 4 osiągać ma poziom RTX 4080, może ona nieco odbiegać od GeForce'a RTX 5070, jeśli przecieki się potwierdzą. Mimo to stosunek ceny do wydajności nadal może być naprawdę atrakcyjny.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najwydajniejsza karta graficzna AMD RDNA 4 może zaoferować wydajność Radeona RX 7900 XTX za 400 USD

 0