Napad na chińską kafejkę internetową. Łupem złodziei padły karty graficzne

Napad na chińską kafejkę internetową. Łupem złodziei padły karty graficzne

Karty graficzne to towar tak deficytowy i przez to obecnie niezwykle kosztowny, że staje się tak pożądany jak zawartość sklepu jubilera. Do takich wniosków doszli również najwyraźniej złodzieje w Chinach , którzy postanowili wykorzystać sytuację rynkową, kradnąc mnóstwo kart z kafejki internetowej, przejmując majątek o wartości prawie 8000 dolarów. Chiński serwis informacyjny donosi, że podczas napadu skradziono sześć nieokreślonych, wysokiej klasy kart graficznych. Właściciel kawiarni powiedział policji, że każda z nich jest warta około 7000 juanów (1094 USD), chociaż szacuje całkowitą stratę na 50000 (7812 USD) – to prawdopodobnie z powodu kradzieży płyt głównych i innych podzespołów, wpływających na kwotę końcową.

Karty graficzne to nowe złoto dla złodziei i przemytników. Ceny osiągają absurdalne poziomy, dlatego handel tym towarem jest dla spekulantów niezwykle intratny.

Napad nie był zwykłym włamaniem w środku nocy. Jeden z przestępców najpierw skontaktował się z właścicielem kawiarni w sprawie wynajęcia lokalu, do czego użył fałszywego dowodu tożsamości. Sprawca nosił również maskę z powodu pandemii, co oznacza, że ​​właściciel nie mógł zweryfikować, że mężczyzna jest faktycznie osobą na zdjęciu w dokumencie. Niestety właściciel kafejki nie poprosił o zdjęcie maseczki w celu weryfikacji. Złodziej następnie podał zmyślony powód szybkiego wyjścia, ale wcześniej poprosił właściciela o worek na śmieci, by zmusić go do wyjścia z pomieszczenia. W tym czasie zdążył wyrwać 6 płyt głównych z kartami graficznymi i uciec.

Dla złodziei i przemytników karty graficzne to nowe złoto. W związku z utrzymującym się niedoborem, karty graficzne czasami sprzedają się za ponad pięciokrotnie więcej niż sugerowana cena detaliczna. W porównaniu do handlu narkotykami lub handlu bronią sprzedaż legalnie kupionych kart graficznych nie jest przestępstwem, a marże są ogromne. Zaledwie dwa miesiące temu urząd celny w Hongkongu skonfiskował w przemycie nawet 300 kart graficznych Nvidii CMP 30HX. Niestety niedobory półprzewodników nie zmierzają do końca, więc podejrzewać można, że kradzieże kart graficznych będą częstsze.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Napad na chińską kafejkę internetową. Łupem złodziei padły karty graficzne

 0