Naples, czyli 32 rdzenie w architekturze Zen na fotografiach

Naples, czyli 32 rdzenie w architekturze Zen na fotografiach

W przyszłym roku AMD wyda nie tylko konsumencką platformę Summit Ridge z maksymalnie 8-rdzeniowymi jednostkami, ale także serwerowe układy z linii Naples - w tym topowy 32-rdzeniowy i 64-wątkowy model. Procesor ten właśnie pojawił się na zdjęciach.

Obecnie najpotężniejszym układem Intela dla serwerów jest Xeon E7 8890 v4, który charakteryzuje się 24 rdzeniami i dwukrotnie większą liczbą wątków. Niemniej w rzeczywistości flagowiec Niebieskich bazuje na 32-rdzeniowej strukturze Skylake-EP, a część chipu jest zwyczajnie wyłączona, zapewne wskutek problemów z uzyskiem i TDP. Dla kontrastu, Czerwoni przygotowują propozycję z aktywnymi 32 rdzeniami.

Procesor o kodowej nazwie Naples wykorzystuje zmodyfikowaną architekturę Zen, dzięki czemu na jego pokładzie znajdziemy, poza wspomnianymi 32 rdzeniami, aż 512 MB pamięci podręcznej poziomu trzeciego. Dodatkowo, jak przystało na konstrukcję serwerową, Naples umożliwi łączenie w klastry wieloprocesorowe. Na udostępnionych zdjęciach widzimy miniaturowy serwer z dwoma takimi jednostkami, wspartymi ponadto przez karty Radeon Pro.

Co ciekawe, AMD stawia tym razem na obudowę typu LGA, czyli to płyta główna, a nie procesor posiada nóżki - podobnie jak u Intela. Jeśli wierzyć w aktualne informacje, współczynnik cieplny serwerowego potworka wynosi zaledwie 180 W. Wspomniana galeria fotografii widnieje poniżej.

AMD Naples

AMD Naples

AMD Naples

Pokaż / Dodaj komentarze do: Naples, czyli 32 rdzenie w architekturze Zen na fotografiach

 0