NASA wyposaży Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS w lasery

NASA wyposaży Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS w lasery

Amerykańska agencja kosmiczna NASA planuje przeprowadzenie w przyszłym miesiącu demonstracji technologii laserów kosmicznych, wykorzystując Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jako platformę do testowania nowych rozwiązań w dziedzinie komunikacji laserowej. Demonstracja ta ma na celu ocenę możliwości przesyłania znacznych ilości danych z misji naukowych i eksploracyjnych.

NASA chce wykorzystać lasery do komunikacji. Podobny pomysł wykorzystuje już Elon Musk.

NASA planuje stworzenie pierwszego dwukierunkowego systemu komunikacji laserowej typu end-to-end, który będzie współpracować z istniejącym satelitą laserowym, umożliwiając komunikację między ISS a laboratorium badawczym na Ziemi. Langley Research Center NASA jest odpowiedzialne za nadzorowanie tego projektu, którego ostatecznym celem jest zintegrowanie komunikacji laserowej w ramach kosmicznych sieci komunikacyjnych NASA, takich jak Near Space Network i Deep Space Network.

NASA przetestuje na ISS lasery komunikacyjne, które znacznie zwiększą możliwości przekazywania danych między stacją a laboratorium. 

Projekt zakłada wyposażenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w moduł znany jako ILLUMA-T - akronim oznacza Integrated Laser Communications Relay Demonstration Low Earth Orbit User Modem and Amplifier Terminal." ILLUMA-T to moduł optyczny składający się z teleskopu i dwuosiowego gimbala, który został zaprojektowany do śledzenia satelity Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) na orbicie geosynchronicznej. Choć jest porównywany do kuchenki mikrofalowej pod względem rozmiarów, stanowi znaczną część nowej technologii, którą NASA testuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

LCRD, który został wystrzelony w grudniu 2021 roku, jest demonstracją przekaźnika komunikacji laserowej i obecnie wykorzystywany jest do badań komunikacji laserowej z orbity geosynchronicznej. W ramach serii eksperymentów przesyła dane między dwiema stacjami naziemnymi na Ziemi. Działanie ILLUMA-T polega na przesyłaniu danych ze stacji kosmicznej z prędkością 1,2 Gb/s do LCRD, który następnie przekazuje te dane do optycznych stacji naziemnych na przykład w Kalifornii lub na Hawajach. Następnie dane są przekazywane do Centrum Operacji Misji LCRD w Nowym Meksyku i ostatecznie docierają do zespołu operacji naziemnych ILLUMA-T w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt, stanie Maryland.

Inżynierowie pracujący w Centrum Goddarda mają za zadanie zweryfikować, czy dane przesyłane w ramach tego procesu przekazywania są dokładne i wysokiej jakości, co obejmuje sprawdzanie stosunku sygnału do szumu oraz ocenę wydajności łącza komunikacyjnego w kontekście eksperymentów kosmicznych. W przypadku sukcesu ILLUMA-T może stać się ważnym elementem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znacznie zwiększając przepustowość i możliwości przesyłania danych między stacją a laboratorium na Ziemi.

Komunikacja ze stacją kosmiczną jest zazwyczaj obsługiwana przez sieć satelitów śledzących i przekazujących dane (TDRS), wykorzystujących sygnały radiowe do przesyłania informacji. Najnowsze generacje tych satelitów oferują naziemny odbiór z prędkościami sięgającymi 6 Mb/s w paśmie S oraz 800 Mb/s w pasmach Ku i Ka.

Według Space.com, planuje się wyniesienie ILLUMA-T na orbitę na pokładzie statku kosmicznego Cargo Dragon w ramach misji zaopatrzeniowej CRS-29 SpaceX, która obecnie jest zaplanowana na 5 listopada."

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NASA wyposaży Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS w lasery

 0