Współczesna młodzież nader często korzysta z mediów społecznościowych, o czym alarmuje się od dawna. Badanie Pew Research Center wydaje się uzasadniać te obawy. Prawie połowa nastoletnich uczestników stwierdziła, że są online niemal nieustannie, a YouTube nadal jest najpopularniejszą platformą, którą wybierają.
Nastolatkowie nie wyobrażają sobie życia bez smartfonów, tabletów i Internetu. Potwierdza to badanie autorstwa Pew Research Center, w którym udział wzięło 1400 osób w wieku od 13 do 17 lat i zostało przeprowadzone między wrześniem a październikiem. Najważniejszym wnioskiem, choć nie szczególnie zaskakującym, jest to, że liczba nastolatków, którzy stwierdzili, że są online niemal cały czas, stale rośnie.
Większość nastolatków, która brała udział w badaniu przyznała, że jest online niemal cały czas.
Prawie wszyscy ankietowani - aż 96% stwierdziło, że korzysta z sieci codziennie. Jeżeli chodzi o konkretne platformy społecznościowe, pierwszym wyborem młodych ludzi jest YouTube, którego używa 90% osób, aczkolwiek jest to spadek względem 95% w 2022 roku.
TikTok jest drugą najpopularniejszą aplikacją, z której korzysta 63% nastolatków, przy czym jest to więcej dziewczyn niż chłopaków. W przypadku YoTube sytuacja jest odwrotna i serwis preferuje więcej mężczyzn.
Jak wypada Facebook, który swego czasu był najpopularniejszą platformą społecznościową? Cóż widać, iż najlepszy czas serwis Marka Zuckerberga ma za sobą.
W latach 2014-2015 Facebook cieszył się ogromną popularnością wśród nastolatków, było ich 71%. W minionych dwóch latach udział serwisu w rynku wyniósł z kolei 32%.
WhatsApp, odnotował wzrost popularności wśród nastolatków z 17% do 23% w ciągu dwóch lat.
Była to jedyna aplikacja, której liczba użytkowników wzrosła od 2022 r. Reddit natomiast wybiera tylko 14% młodzieży.
Obawy świata o los młodych osób
Świat jest coraz bardziej zaniepokojony wpływem, jaki zbyt częste przebywanie w sieci może mieć na nastolatków – Australia niedawno zakazała osobom poniżej 16 roku życia korzystania z mediów społecznościowych.
Badanie Pew wskazuje, że 95% nastolatków ma smartfon, podczas gdy 88% ma komputer stacjonarny/laptop w domu.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Młodzież jest uzależniona od mediów społecznościowych? Nowe badanie budzi niepokój