Pierwszy hologram, który możesz naprawdę dotknąć - naukowcy właśnie to osiągnęli

Pierwszy hologram, który możesz naprawdę dotknąć - naukowcy właśnie to osiągnęli

Choć wiele firm pracuje nad hologramami, które imponują wizualnie, dotychczas żadna z nich nie umożliwiała bezpośredniej interakcji z obrazem, aż do teraz. 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Publicznego Nawarry (Hiszpania) ogłosił opracowanie pierwszego w pełni manipulowalnego wyświetlacza wolumetrycznego, czyli takiego, który użytkownicy mogą dotykać i kontrolować rękami w czasie rzeczywistym.

Nowatorska technologia pozwala użytkownikom na dosłowne „złapanie” wirtualnych obiektów 3D.

Hologram, który można chwycić i przesunąć

Nowatorska technologia pozwala użytkownikom na dosłowne „złapanie” wirtualnych obiektów 3D – np. uchwycenie kostki pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, by ją obrócić, albo imitowanie chodzenia po powierzchni za pomocą palców. To ogromny krok w stronę znanych z filmów science fiction rozwiązań, przypominających choćby holodeck z „Star Treka”.

Tradycyjne ograniczenia i jak udało się je przełamać

Dotychczasowe wyświetlacze wolumetryczne wykorzystywały sztywny, szybko drgający dyfuzor, przez co obrazy 3D były zamknięte pod osłoną, by uniknąć uszkodzeń i ryzyka urazów. Wprawdzie tworzyły realistyczny trójwymiarowy obraz, ale możliwe interakcje były ograniczone do pośrednich metod, takich jak myszy 3D, kamer czy symulowanych dłoni w rzeczywistości wirtualnej.

Zespół pod kierownictwem Elodie Bouzbib rozwiązał ten problem, stosując elastyczny dyfuzor złożony z równolegle ułożonych pasów. Użytkownik może wkładać palce pomiędzy nie, by manipulować obiektami wyświetlanymi w przestrzeni. Trudność polegała na tym, że materiał elastyczny zniekształca grafikę, dlatego system musi na bieżąco korygować obraz w czasie rzeczywistym.

Zastosowania: od klas szkolnych po muzea

Możliwość bezpośredniego kontaktu z trójwymiarowymi obrazami otwiera drzwi do szerokiego wachlarza zastosowań. Jak podkreślają naukowcy, technologia ta może zrewolucjonizować edukację, umożliwiając np. składanie wirtualnych silników czy analizowanie modeli anatomicznych w przestrzeni 3D. W muzeach z kolei zwiedzający mogliby wchodzić w interakcję z eksponatami, ucząc się przez dotyk i zabawę, bez potrzeby fizycznego kontaktu z obiektami.

Szczegóły tego rozwiązania zostaną zaprezentowane podczas prestiżowej konferencji Human Factors in Computing Systems w Jokohamie, która odbędzie się w dniach 26 kwietnia - 1 maja 2025 roku. Sama publikacja została już udostępniona w repozytorium naukowym HAL.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy hologram, który możesz naprawdę dotknąć - naukowcy właśnie to osiągnęli

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł