Naukowcy z Chin opracowali interfejs mózg-komputer (BCI), który jest znacznie mniej inwazyjny niż konkurencyjne systemy, bo SpiralE BCI jest podłączany przez kanał słuchowy. Wykonany jest z elastycznego materiału i dzięki unikalnej spiralnej budowie nie zaburza słuchu użytkownika. Urządzenie jest znacznie mniej inwazyjne niż wszczepiane chirurgicznie rozwiązania i bardziej praktyczne niż konkurencyjne nieinwazyjne systemy, takie jak opaski na głowę czy czepki.
Nieinwazyjny interfejs mózg-komputer
Te zalety sprawiają, że znacznie lepiej nadaje się do codziennego użytku i według zespołu z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie pokazuje, że naturalne i dyskretne urządzenia do noszenia (wearable) można zintegrować z rzeczywistymi aplikacjami.
Naukowcy z Chin opracowali interfejs mózg-komputer (BCI), który jest znacznie mniej inwazyjny niż konkurencyjne systemy.
Mówiąc o potencjalnych zastosowaniach, ma być ich mnóstwo. Jak podkreśla The Independent, BCI można wykorzystać do tłumaczenia myśli na tekst, kontrolowania obiektów cyfrowych za pomocą umysłu, a nawet zwiększania ludzkiej pamięci. W zależności od punktu widzenia, może to być niezwykle ekscytujące albo wręcz przerażające.
Artykuł wskazuje również na raport Royal Society z 2019 r., w którym zwrócono uwagę, w jaki sposób takie technologie mogą zmienić medycynę i sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z technologią oraz komunikujemy między sobą. Z drugiej strony raport ostrzega również przed kwestiami etycznymi dotyczącymi takich kwestii, jak autonomia, prywatność i równość dostępu. W publikacji stwierdzono nawet, że BCI mogą równie dobrze podważyć istotę tego, co to znaczy być człowiekiem.
Neuralink od Muska
W maju FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) udzieliła Neuralink Corporation należącej do Elona Muska pozwolenia na rozpoczęcie testów implantów mózgowych na ludziach. W 2021 roku nowojorska firma Synchron otrzymała zgodę FDA na badania na ludziach. Firma zainstalowała swój pierwszy implant tego lata. Kilka miesięcy później, w grudniu, 62-letni sparaliżowany Australijczyk z ALS (stwardnienie zanikowe boczne) użył implantu, aby wysłać tweeta za pomocą swoich myśli.
Prace zespołu z Chin zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Communications w artykule zatytułowanym "Konformalna bioelektronika douszna dla wizualnych i słuchowych interfejsów mózg-komputer". Nie ma jeszcze słowa o tym, jak długo przyjdzie nam czekać na dostępność tego typu komercyjnych urządzeń czy jakie możliwości mogą one oferować w porównaniu z implantem chirurgicznym, nie wspominając o potencjalnej cenie urządzenia.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Naukowcy opracowali nowatorski interfejs mózg-komputer podłączany do kanału słuchowego