Naukowcy opracowali "żywy PC" zrobiony z grzybów

Naukowcy opracowali "żywy PC" zrobiony z grzybów

Unconventional Computing Laboratory (UCL) z University of the West of England (UWE Bristol) zaprezentowało portalowi Popular Science swoją grzybową płytę główną. Naukowcy pod przywództwem profesora Andrew Adamatzka zdają się wdrażać koncepcje takie jak wetware, które zakładają zastosowanie koncepcji sprzętu i oprogramowania do żywych stworzeń.

Grzyby w tym przypadku łączą się z siecią korzeni pod ziemią - czasami nazywaną „Wood Wide Web”, nawiązując oczywiście do www, czyli World Wide Web - za pomocą grzybni w postaci bardzo cienkich strzępek wielkości nici. Taka nietypowa płyta główna wykorzystuje grzybnię jako przewodnik i substytut innych elementów elektronicznych, takich jak procesor lub pamięć. W swoim poprzednim badaniu profesor Adamatzky wykazał, że grzyby mogą komunikować się ze sobą za pomocą sygnałów elektrycznych za pośrednictwem grzybni, ponieważ ta jest zdolna do wysyłania i odbierania takowych oraz przechowywania pamięci.

Unconventional Computing Laboratory (UCL) z University of the West of England (UWE Bristol) zaprezentowało portalowi Popular Science swoją grzybową płytę główną.

 

Górne zdjęcie prezentuje makietę płyty głównej Adamatzky'ego), prawdziwy grzybowy komputer znajduje się w plastikowym pojemniku.

Neurony w ludzkim mózgu wykorzystują skoki aktywności do komunikacji, a badania Adamatzky'ego pokazują, że grzybnia wykorzystuje podobny model. W rezultacie naukowcy mogą wykorzystać obecność lub brak skoku jako podstawę dla zer lub jedynek, podobnie jak w języku binarnym używanym przez konwencjonalne komputery. Ponadto Adamatzky podkreślił, że naukowcy mogą zwiększyć szybkość i niezawodność komunikacji, stymulując grzybnię w dwóch oddzielnych punktach w celu zwiększenia przewodnictwa. Ten proces pomaga rozwijać pamięć, porównywalną do tego, jak mózg tworzy nawyki.

Komputery grzybowe nie mogą konkurować ze zwykłymi komputerami z najlepszymi procesorami pod względem wydajności. Jednak mają pewne zalety, na przykład zwiększoną odpornością na awarie ze względu na ich zdolność do samodzielnego generowania i lepszą rekonfigurację, ponieważ rosną i ewoluują. Ponadto pobierają bardzo mało energii, dzięki czemu charakteryzują się doskonałą efektywnością energetyczną.

„W tej chwili to tylko badania nad możliwościami. Po prostu pokazujemy, że możliwe jest zaimplementowanie obliczeń czy podstawowych obwodów logicznych i podstawowych obwodów elektronicznych za pomocą grzybni. W przyszłości możemy wyhodować bardziej zaawansowane komputery z wykorzystaniem grzybni i urządzeń sterujących” – powiedział Adamatzky w wywiadzie dla Popular Science.

To dopiero początek badań w tej dziedzinie, jest więc mało prawdopodobne, że już za kilka lat zobaczymy pierwszą grzybową płytę główną, a tym bardziej cały komputer, ale koncepcja jest bardzo ciekawa. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Naukowcy opracowali "żywy PC" zrobiony z grzybów

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł